PMKL. Wycinanka kurpiowska z puszczy zielonej
Wystawa składa się z 42 plansz, na których można nie tylko zobaczyć wycinanki kurpiowskie (stworzone przez mistrzów tego rzemiosła artystycznego), ale też porównać je z pracami twórców ludowych zajmujących się wycinankarstwem z innych regionów Polski. Wystawa jest doskonałym źródłem wiedzy o tej dziedzinie twórczości, jej sięgającej XIX wieku historii i rozwoju wzornictwa. Prawdziwi mistrzowie tego rękodzieła precyzyjnie powielają tradycyjne motywy (lelui, lasów, monstrancji czy gwiazd), kreując jednocześnie swój indywidualny, niepowtarzalny styl.
Jedną z najbardziej uznanych wycinankarek, nie tylko na Kurpiach, jest Wiesława Bogdańska, która w niedzielę poprowadzi w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej warsztaty. Za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana, a jej prace mają w zbiorach muzea w Polsce i za granicą. W swojej twórczości wykorzystuje zarówno kurpiowskie tradycje zdobnicze, jak też własne, autorskie kompozycje.
Dawniej wycinanki służyły do dekorowania wnętrz wiejskich domów. Były przyklejane bezpośrednio na ścianach lub zawieszane jako firanki w oknach. Dziś traktowane są przez miłośników tradycji jako dzieła sztuki. Pięknie oprawione - zdobią ściany, ustawiane są w widocznych miejscach w mieszkaniach prywatnych, biurach czy lokalach gastronomicznych. Amatorów wycinanki kurpiowskiej można spotkać w całej Polsce i poza jej granicami, a jej piękno inspiruje artystów zajmujących się różnymi dziedzinami twórczości plastycznej.
„Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej” to wystawa przygotowana przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można ją będzie oglądać do 4 maja 2023 r.
źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
oprac.: Aneta Kursa