Podlaska Oktawa Kultur rozpocznie się pod koniec lipca
Na scenie wystąpi 17 zespołów. Wśród nich m.in. TRAD.ATTACK z Estonii. Zespół ten łączy tradycyjną muzykę i zapomniane wiejskie głosy. Stał się inspiracją dla młodego estońskiego pokolenia. W swojej twórczości sięga do korzeni, ale w bardzo nowoczesny sposób.
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazją posłuchać Warszawskie Combo Taneczne, z pięknymi przedwojennymi piosenkami we współczesnym brzmieniu oraz Dagadanę, która łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej.
Ostatniego dnia festiwalu (24.07) wystąpi południowokoreański zespół AK DAN GWANG CHIL, który tradycyjną szamańską muzykę przeplata popem.
Główne koncerty odbędą się na Rynku Kościuszki w Białegostoku, ale festiwal dotrze również do ośmiu miejscowości w regionie: Siemiatycz, Suwałk, Rajgrodu, Sokółki, Piątnicy, Filipowa, Bielska Podlaskiego i Suchowoli.
Oprócz koncertów, w ramach festiwalu będą odbywać się wydarzenia towarzyszące. Pierwszego dnia (21.07) będzie to POKtańcówka, podczas której zagra kilka kapel. Będą też warsztaty tańca litewskiego i ukraińskiego oraz śpiewu śląskiego dla dzieci i dorosłych.
Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na plakacie zamieszczonym w galerii poniżej.
***
Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, który zrodził się z fascynacji wielokulturowością Podlasia. Dawniej współistnieli, żyli i współpracowali tu ze sobą Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Tatarzy, Romowie i Żydzi. Ta różnorodność zainspirowała Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku (PIK), jednostkę samorządu województwa, do stworzenia festiwalu, na którym kultura mniejszości tradycyjnie zamieszkujących Podlasie zostałaby zjednoczona ponownie na jednej scenie w sercu miasta – na białostockim rynku.
Paulina Tołcz
fot.: Kamil Timoszuk