Podlaska Oktawa Kultur. Święto muzyki, tańca i folkloru
– Witamy bardzo, bardzo serdecznie na święcie kultury, z której wszyscy się wywodzimy – zwróciła się publiczności Wiesława Burnos.
A Marek Malinowski, w imieniu całego zarządu województwa oraz mieszkańców Podlaskiego, przywitał zespoły, które przyjechały na oktawę z całego świata.
– Życzymy państwu miłych wrażeń artystycznych i dobrej zabawy – dodał.
Po czym członkowie zarządu województwa zgodnie powiedzieli: – XV Podlaską Oktawę Kultur uważamy za otwartą.
Koncerty w sobotę i niedzielę
Festiwal to wspólne przedsięwzięcie Województwa Podlaskiego i Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK). Jak podkreśliła Wiktoria Wnorowska, dyrektor PIK, wydarzenie ma już grono wiernych fanów, którzy czekają na nie cały rok.
– Przed państwem trzy dni wspaniałej zabawy muzycznej. Poznacie muzykę, taniec, tradycję oraz folklor różnych krajów – zapowiedziała dyrektor PIK i zaprosiła wszystkich na koncerty.
A Podlaska Oktawa Kultur faktycznie rozpoczęła się już w czwartek, 27 lipca, POKtańcówką przy ul. Młynowej w Białymstoku,. Do tańca zagrały cztery zespoły: Kapela Juliusza Kublika i Jan Kamiński, Chłopcy z Nowoszyszek, Vesnyanka i Hajda Banda. Więcej na ten temat w artykule „POKtańcówka na Młynowej otworzyła Podlaską Oktawę Kultur”.
Ale wiele jeszcze przed nami. Przez dwa kolejne wieczory na scenie w centrum Białegostoku, czyli na Rynku Kościuszki, zaprezentują się grupy taneczno-muzyczne z różnych krajów. W sobotę zagrają: gruziński Mdzlevari, Tikvesh z Macedonii, Kobiety Wschodu z Polski i łotewski Auli.
A w niedzielę (30.07) przed publicznością wystąpią: Kurpie Zielone, zespół Mokoomba z Zimbabwe i polska gwiazda: Golec uOrkiestra.
Kultura 11 krajów
Łącznie przez cztery dni, od czwartku, 27 lipca, do niedzieli, 30 lipca, wystąpi w Białymstoku 14 zespołów z 11 krajów, m.in.: z Polski, Ukrainy, Gruzji, Słowacji, Macedonii, Włoch, USA czy Zimbabwe.
W ramach POK odbędą się także wydarzenia towarzyszące: warsztaty tańca, a także koncerty w Suchowoli, Łomży, Drohiczynie, Zambrowie i Łapach.
Na wszystkie występy wstęp wolny. Koncerty, podobnie jak w ubiegłych latach, będą także transmitowane online.
***
Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 2008 r. Wtedy była to prezentacja kultury ośmiu narodowości żyjących w Podlaskiem. Z czasem festiwal się rozrastał. I przybywało zespołów z całego świata. Teraz to jeden z największych międzynarodowych festiwali folklorystycznych w Polsce.
Szczegóły na stronie Podlaskiej Oktawy Kultur.
Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski