Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podpisano umowę na przebudowę budynków Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku

8 września 2022

Trzy osoby na tle ścianki. Dwie prezentują teczki z umowami.

Podpisano umowę na przebudowę budynków Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku

Gruntowna modernizacja obejmie dwa obiekty – popularne „Spodki” przy ul. Św. Rocha i zabytkową kamienicę przy ul. Kilińskiego 8. W czwartek, 8 września, marszałek Artur Kosicki oraz Andrzej Sowa, dyrektor rejonu firmy Budimex SA podpisali umowę na realizację tej inwestycji. W wydarzeniu wzięła udział także Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK).

Szacunkowa wartość remontu to niespełna 60 mln zł. Około 52 mln zł pochodzi z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Prawie 6 mln zł – z budżetu województwa.

– Po Teatrze Dramatycznym jest to druga ze sztandarowych inwestycji Województwa Podlaskiego. Cieszymy się, że dzięki dobrej współpracy rządu z samorządem możemy te pieniądze pozyskiwać i realizować przedsięwzięcia, które dotąd nie były realizowane – podkreślał marszałek Artur Kosicki.

Jak dodał, ta przebudowa jest ważna nie tylko dla mieszkańców, korzystających z bogatej oferty kulturalnej tej instytucji, ale również dla jej pracowników.

– Mam nadzieję, że na wiosnę 2025 roku wszyscy będą mogli korzystać już z tych obiektów na jak najwyższym poziomie – mówił marszałek.

Nowoczesne i funkcjonalne

Modernizacja obejmie dwie siedziby PIK-u. Jeśli chodzi  o „Spodki”, to zostanie tu wykonana m.in. termoizolacja oraz nowe instalacje sanitarne i elektryczne. Dodatkowo budynek zostanie wyposażony m.in. w urządzenia nagłośnieniowe, oświetleniowe, muzyczne, system wystawienniczy na potrzeby edukacji kulturalnej, telebim multimedialny oraz umeblowanie. Wnętrza zyskają nowoczesny wygląd, staną się wygodne i funkcjonalne. Zagospodarowany zostanie też teren wokół „Spodków”.

–  „Spodki” są wizytówką naszego miasta, ale też całego województwa. Chcemy, żeby odzyskały swoją świetność. Jestem przekonany, że na tej modernizacji zyskają wszyscy, którym bliska jest kultura naszego regionu – zaznaczył Artur Kosicki.

Bezpieczne i dostępne

Z kolei w zabytkowej kamienicy przy ulicy Kilińskiego 8 najważniejszym działaniem będzie wymiana stropu między drugim a trzecim piętrem. Budynek przejdzie też generalną modernizację pomieszczeń.

– Chcielibyśmy, aby po remoncie tej kamienicy swoje dobre miejsce znaleźli przede wszystkim pracownicy Podlaskiego Instytutu Kultury. Ponadto powstanie tu duża sala z profesjonalnym systemem wystawienniczym oraz pracownia plastyczna – wyliczała Barbara Bojaryn-Kazberuk.

Na dole planowana jest galeria, która będzie połączona z miejscem prezentującym ofertę twórczości ludowej i sztuki użytkowej oraz pomieszczenie coworkingowe.

– Chcielibyśmy, aby wszyscy odwiedzający Podlaski Instytut Kultury zaprzyjaźniali się ze sztuką ludową i mieli do niej bezpośredni dostęp – wyjaśniała dyrektor PIK-u.

Oba budynki mają być przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Rzetelnie i terminowo

Wykonawca – firma Budimex została wyłoniona w drodze przetargu. Prace remontowe rozpoczną się lada dzień. Remont potrwa 2,5 roku. Przez pierwsze 12 miesięcy odbędą się prace przy ul. Kilińskiego, następnie, po wykonaniu dokumentacji projektowej, ekipa przeniesie się  do „Spodków”. Całość robót ma się zakończyć na wiosnę 2025 r.

– Nasza firma ma bardzo duże doświadczenie w przebudowie tego typu obiektów. Termin jest bezpieczny w naszej opinii, bo to aż 30 miesięcy, także nie powinno być większych problemów – zapewnił Andrzej Sowa, dyrektor rejonu firmy Budimex SA.

Podlaski Instytut Kultury jest jednostką podległą Samorządowi Województwa Podlaskiego. Jako Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku rozpoczął działalność w 1957 r. Jest organizatorem m.in. Podlaskiej Oktawy Kultur, w jego ramach działa Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”.


Anna Augustynowicz

red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Natalia Adamowicz

8 września 2022

Powrót na początek strony