Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ponad 6 tys. zł na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Książnica Podlaska podsumowała kiermasz książek

14 marca 2022

Kiermasz książek

Miłośnicy książek licznie przybyli na piątkowy (11.03) kiermasz do Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Wśród przygotowanych ponad 2 tys. pozycji znalazły się m.in. książki dla dzieci, kryminały, powieści obyczajowe i historyczne, romanse czy publikacje o charakterze edukacyjnym. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony m.in. na organizację zajęć dla dzieci z Ukrainy.

Na kiermasz trafiły książki wycofane z biblioteki. Każdą można było nabyć już za 2 zł, ale – jak mówi Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku – kupujący często zostawiali znacznie większe kwoty:

- Nasi czytelnicy okazali wielkie serce. W sumie udało nam się zebrać 6391 zł na wsparcie uchodźców z Ukrainy, a przy okazji dać części książek nowe życie – mówiła Beata Zadykowicz.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na organizację zajęć dla dzieci.

– Z Ukrainy do Polski przyjechało już ponad 1,7 mln osób. Głównie są to kobiety i dzieci. To dla nich wyjątkowo trudny czas, wiele osób zmaga się z traumą, dlatego chcemy choć przez chwilę dać im poczucie normalności, organizując różnego rodzaju zajęcia dla najmłodszych, ale też dla ich mam – poinformowała Katarzyna Siemieniuk, zastępca dyrektora Książnicy Podlaskiej ds. administracyjnych, a także wiceprezes zarządu Fundacji Polska Pomoc, pomagającej ofiarom wojny w Ukrainie.

Jak podkreśliła dyrektor Beata Zadykowicz, poszczególne zajęcia realizowane będą w zależności od zapotrzebowania – zarówno w siedzibie Książnicy, jak i na terenie województwa podlaskiego.

źródło i fot.: Książnica Podlaska
oprac.: Barbara Likowska-Matys

 

Publikujący: Barbara Likowska-Matys

14 marca 2022

Powrót na początek strony