Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Prawie 76 tysięcy widzów odwiedziło Operę i Filharmonię Podlaską w ubiegłym roku

8 stycznia 2025

Dwie kobiety i dwóch mężczyzn stoi na tle ścianki z napisem "Jubileuszowy 70. sezon artystyczny 2024/2025".

Podsumowanie 2024 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej. / Kamil Timoszuk

W tym czasie odbyło się blisko 300 wydarzeń artystycznych, w tym dwie premiery, widowiska musicalowe, koncerty i projekty skierowane do młodszej publiczności. O tym, co Operze i Filharmonii Podlaskiej udało się zrealizować w ostatnich dwunastu miesiącach, ale też o planach instytucji na rok 2025 poinformowano w środę, 8.01. W spotkaniu uczestniczył marszałek Łukasz Prokorym.

– 71 spektakli, 45 koncertów i 181 innych wydarzeń w tym edukacyjnych, skierowanych do dzieci i młodzieży – to imponujący wynik. No i blisko 80 tys. widzów, a biorąc pod uwagę impresariaty (wydarzenia zewnętrzne – przyp. red.) tych widzów było dwukrotnie więcej – powiedział marszałek.

Jak podkreślił, bardzo cieszy, że pojawiła się znakomita oferta kulturalna i edukacyjna skierowana do najmłodszych melomanów

– Warto tu przypomnieć, że ze spektaklem W ry(t)mach Tuwima: Tajemnica Skrzyni Prapradziadka artyści OiFP odwiedzili 20 podlaskich miejscowości, gdzie odbyło się 40 warsztatów, a z historią Juliana Tuwima zapoznało się 1000 uczniów – przekazał Łukasz Prokorym i dodał: – Cieszę się również, że po kilku latach opera znów stała się miejscem prezentowania tylko sztuki, a nie ringiem bokserskim. 

– Trzynastka okazuje się być dla nas bardzo szczęśliwa, bo jak pokazuje statystyka, co trzynasty mieszkaniec województwa podlaskiego był naszym gościem na imprezach, których autorem jest Opera i Filharmonia Podlaska, a jeżeli do tego doliczylibyśmy imprezy impresaryjne, to okaże się, że co szósty Podlasianin w naszych murach gościł – mówiła zastępca dyrektora opery Małgorzata Bil-Jaruzelska. 

Jak podkreślała, instytucja realizowała różnego rodzaju repertuar: od operetki, poprzez operę, po audycje muzyczne. 

– Byliśmy widoczni i gościliśmy widza w każdym wieku, widza, który chciał posłuchać zarówno muzyki poważnej, jak i tej mniej poważnej, jak również widza, który chciał edukować muzycznie swoje dzieci – zaznaczyła Małgorzata Bil-Jaruzelska.

Jak minął rok?

I tak, w 2024 r. odbyły się premiery sceniczne oper: Pajace i Rycerskość wieśniacza oraz widowiska Life is a Cabaret. Widzowie mogli zobaczyć spektakle musicalowe (Jesus Christ Superstar) i operetkowe (Baron cygański). Odbyły się też koncerty oratoryjne Stabat Mater, Carmina Burana, Halka we włoskiej wersji językowej z udziałem Fabio Biondiego, Credo Krzysztofa Pendereckiego.

– Pamiętaliśmy także o młodszej publiczności, która mogła zobaczyć bajki muzyczne, wziąć udział w audycjach muzycznych, otwartych próbach generalnych. Zainaugurowaliśmy także nowy cykl porannych koncertów dla młodych słuchaczy– Akademia Młodego Melomana – mówiła dyrektor OiFP prof. Violetta Bielecka.

W grudniu 2024 r. artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej zakończyli projekt W ry(t)mach Tuwima: Tajemnica Skrzyni Prapradziadka, który był realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

W ubiegłym roku odbyła się także kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Metastasio bez granic. W sierpniu mogliśmy wysłuchać opery w dwóch aktach Joasz Pawła Łukaszewskiego w wersji koncertowej do libretta Pietra Metastasia.

Podczas inauguracji Jubileuszowego 70. Sezonu Artystycznego OiFP miało miejsce prawykonanie kompozycji Krzysztofa Meyera Musica concertante No. 2 na dwa flety i orkiestrę.

Ubiegły rok to także koncerty wyjazdowe. W styczniu Orkiestra i Chór OiFP wzięły udział w koncercie Psalmy Pokoju i Pojednania w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Artyści chóru wzięli też udział w światowej prapremierze A Body for Harnasie w Sali NOSPR oraz w dwóch koncertach z Ukrainian Freedom Orchestra. Uświetnili także finał Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, wykonując IX Symfonię d-moll op. 125 L. van Beethovena, a w październiku wystąpili w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, wykonując Stworzenie świata Josepha Haydna.

Ukazały się trzy płyty w udziałem Chóru OiFP: Widma i Paria Stanisława Moniuszki oraz Un giorno di regno G. Verdiego.

Chór OiFP otrzymał Nagrodę Fryderyka 2024 w kategorii Album Roku Muzyka Orkiestrowa za płytę Paweł Łukaszewski, Symphoniae Sacrae 1; został też laureatem w IV Międzynarodowym Konkursie Muzyczne Orły w kategorii: Płyta fonograficzna (za trzypłytowy album Kantyki supraskie).

Plany repertuarowe na najbliższe miesiące

To przede wszystkim powrót show Broadway Dance Club oraz marcowa premiera musicalu Vesper, znakomite koncerty symfoniczne i propozycje dla młodszej publiczności.

Widowisko Broadway Dance Club to wydarzenie, podczas którego usłyszymy hity największych gwiazd muzyki rozrywkowej: Elvisa Presleya, The Blues Brothers, Arethy Franklin czy Elli Fitzgerald.

Natomiast 7 marca OiFP zaprasza na światową premierę musicalu Vesper. To poruszająca opowieść inspirowana życiem Polki, Krystyny Skarbek, jednej z najbardziej niezwykłych postaci II wojny światowej, bohaterce Wielkiej Brytanii i Francji, której historia przez wiele lat nie była znana szerokiemu światu. Niezwykłe losy jednej z najwybitniejszych kobiet-szpiegów, po raz pierwszy zostaną opowiedziane przez teatr, w formie musicalowej. Muzykę skomponował znakomity Gary Guthman, a spektakl reżyseruje Michał Znaniecki.

Opera i Filharmonia Podlaska nie zapomina także o młodszych melomanach. Do repertuaru powraca spektakl edukacyjny Konopnicka w barwach muzyki, czyli jak brzmiała jesień i zima naszych pradziadków. Sztuka w wyjątkowy sposób przybliża młodej publiczności muzykę i poezję Zygmunta Noskowskiego i Marii Konopnickiej. Spektakle szkolne zaplanowane są od 21 do 24 stycznia, a spektakl familijny – 26 stycznia. A już w marcu zaplanowana jest długo oczekiwana premiera przedstawienia Konopnicka 2, czyli jak brzmiały wiosna i lato naszych pradziadków.

Koncerty

Od stycznia do czerwca br. w repertuarze zaplanowanych jest piętnaście wyjątkowych koncertów. Ciekawe wydarzenia znajdą wśród nich zarówno wielbiciele muzyki klasycznej, operowej, jak i rozrywkowej. Wydarzenia wpisują się w obchody jubileuszu 70-lecia istnienia tej największej w regionie instytucji kultury.

Styczeń otworzą koncerty rozrywkowe Podróż za jeden uśmiech (10 i 11.01), podczas których publiczność zostanie zabrana w muzyczną wyprawę przez niezapomniane utwory filmowe Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Wystąpi Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Tomasza Szymusia.

– Mało kto wie, że to właśnie do filmów, które na pewno znacie: „Poszukiwany poszukiwana”, „Alternatywy 4”, „Kolumbowie”, „Janosik”, „Małżeństwo z rozsądku” i wielu innych, że do tych wszystkich filmów napisał muzykę jeden kompozytor: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz – podkreślał Tomasz Szymuś.

Solistami podczas tego koncertu będą znani m.in. z udziału w telewizyjnej produkcji The Voice of Poland Kasia Dereń i Kamil Bijoś.

W styczniu odbędzie się też Wieczór Karnawałowy, który zabierze publiczność w świat operowych i operetkowych melodii – od Verdiego po Lehára – z gościnnym udziałem sopranistki Joanny Woś i barytona Fucai Li. A luty rozpocznie koncert symfoniczny (7.02) Muzyczne pejzaże, związany z jubileuszem jednego z najznakomitszych polskich kompozytorów, Piotra Mossa.

21 lutego odbędzie się koncert Wirtuozeria i pasja, z dwoma znakomitymi kontrabasistami: Kamilem Łomasko i Adamem Bogackim. Orkiestrę OiFP poprowadzi Marek Wroniszewski.

W marcu na melomanów czeka wyjątkowy koncert z udziałem divy operowej Aleksandry Kurzak.

W piątek, 14 marca, na Dużej Scenie przy Odeskiej światowej sławy sopranistka zabierze publiczność w muzyczną podróż przez najpiękniejsze dzieła operowe. Orkiestra OiFP zagra pod batutą Tomasza Tokarczyka, a koncert poprowadzi znakomita Magdalena Miśka-Jackowska.

Jubileusz 70-lecia działalności Orkiestry OiFP instytucja będzie świętować 21 marca. Podczas uroczystego koncertu Muzyczna historia wystąpi Orkiestra i Chór OiFP pod batutą Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka oraz znakomici soliści: Wioletta Chodowicz i Tomasz Rak.

Kwiecień przyniesie wyjątkowy koncert z udziałem Mistrza Jerzego Maksymiuka w programie Vivat Maestro! (11.04), a także koncert wielkopostny Per musicam ad sacrum w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją prof. Violetty Bieleckiej (16.04).

Finał miesiąca (25.04) to Jubileusz Koncertmistrza Orkiestry OiFP Stanisława Kuka. Podczas muzycznego wieczoru kompozycje Kilara, Góreckiego i Mahlera wykona Orkiestra OiFP pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

Maj zainauguruje koncert symfoniczny Wielkie dzieła, wielcy wykonawcy (9.05) pod batutą Mykoły Diadiury, z udziałem amerykańskiego pianisty Kevina Kennera. W programie otwory Chopina, Saint-Saënsa i Respighiego.

Natomiast 30 maja melomani będą mogli premierowo usłyszeć wersję koncertową „II części Dziadów” Adama Mickiewicza, z muzyką autorstwa Piotra Nazaruka i Krzysztofa Herdzina.

Na zakończenie sezonu artystycznego, w czerwcu, zaplanowano Muzyczną odyseję z koncertem wiolonczelowym Édouarda Lalo, w wykonaniu Tomasza Strahla (6.06) i Symfonią Z Nowego Świata Antonina Dvořáka. Jubileuszowy sezon artystyczny zwieńczy 27 czerwca koncert symfoniczny z udziałem wirtuoza skrzypiec Jakuba Jakowicza. Usłyszymy Cztery Pory Roku Vivaldiego i monumentalną V Symfonię Beethovena.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

 

Więcej informacji o repertuarze na stronie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Opublikował: Anna Kopeć-Tyszkiewicz

8 stycznia 2025

Powrót na początek strony