Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

„Prom na Athos” – wystawa multimedialna prac Piotra Łozowika

23 października 2023

Budynek klasztoru

Athos / Piotr Łozowik

Składa się na nią ponad 100 zdjęć i dwie impresje filmowe z podkładem muzycznym w wykonaniu Marcina Abijskiego. Prezentują tajemniczy, trudno dostępny półwysep, na którym znajduje się święta góra Athos. Wernisaż wystawy zaplanowano na piątek, 27 października o godz. 18. Zaprasza Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Ekspozycja zostanie zaprezentowana na sześciu ekranach wyposażonych w słuchawki. Na dwóch kolejnych ekranach zostaną zaprezentowane informacje na temat Półwyspu Athos. Ten górzysty, zalesiony teren jest miejscem zamieszkania około 1500 mnichów, którzy modlą się i pracują w 20 klasztorach i licznych mniejszych skupiskach lub w zupełnym odosobnieniu.

 

Piotr Łozowik  urodzony w Białymstoku, wychowany w Bielsku, obecnie żyje w rozkroku między dwom miastami. Od około 20 lat związany jest z białostockimi mediami, obecnie jest również operatorem kina w Bielskim Domu Kultury. Autor 7 filmów dokumentalnych i jednej średniometrażowej fabuły („Bierz to dzieciak"). Autor i organizator wystaw fotograficznych zbiorowych i indywidualnych. Fotograf, Operator kamery, montażysta, wydawca online, okazjonalnie scenarzysta, reżyser i autor plakatów. Z wykształcenia pedagog (12 lat pracy jako instruktor terapii zajęciowej).

Dr Marcin Abijski – z wyróżnieniem ukończył studia na wydziale Muzyki Bizantyjskiej Ateńskiego Konserwatorium Narodowego oraz na wydziale Teologii Społecznej Narodowego Uniwersytetu Ateńskiego. Doktor nauk teologicznych. Absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Śpiewak, muzykolog, bizantynista, dyrygent i kompozytor. Muzykę bizantyjską zgłębiał pod okiem Georgiosa Chatzichronoglou – Archonta Hymnodosa Wielkiego Kościoła (Patriarchatu Konstantynopola) oraz ateńskiego protopsalty Konstantinosa Papachristodoulou. Jako muzykolog i kantor zajmuje się badaniem koneksji między muzyką bizantyjską a staroruską monodią, szczególnie w aspekcie praktyki liturgicznej. W roku 2008 założył Męski Chór Kameralny im. Bogdana Onisimowicza, z którym pracował nad odtworzeniem praktyki wykonawczej XVI wiecznych melodii Monasteru Supraskiego i innych dawnych form śpiewu liturgicznego.

 

WERNISAŻ – 27 października, godz. 18:00, Galeria Parter

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku,

  1. M. Skłodowskiej-Curie 14 A

Wystawę można oglądać do 17 listopada.

Wstęp wolny.

 

Fot. Piotr Łozowik

www.ksiaznicapodlaska.pl

facebook.com/ksiaznicapodlaska

 

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego
oprac.: Aneta Kursa

 

Publikujący: Aneta Kursa

23 października 2023

Powrót na początek strony