Quantum. Plany równoległe. Malarstwo Kingi Kolouszek w OiFP
Wernisaż będzie połączony z recitalem w wykonaniu zespołu Amici Duo (Kinga Pancerz – flet, Maria Grądman – gitara). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wejściówki można odebrać w kasie biletowej OiFP. Wystawa będzie dostępna do 10 marca 2024 r.
Kinga Kolouszek
Urodziła się w 1973 r. w Kolbuszowej. Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Jest absolwentką Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, gdzie studiowała projektowanie graficzne u prof. Juliana Pałki i prof. Mieczysława Wasilewskiego oraz malarstwo w pracowniach prof. Ewy Pełki, prof. Dariusza Mląckiego, prof. Franciszka Starowieyskiego i prof. Zbysława Maciejewskiego. W roku 2000 wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie związała się z międzynarodową grupą artystyczną Emocjonaliści, którą założył i kierował Lubomir Tomaszewski. Tam artystka nie tylko tworzyła, ale także brała udział w licznych wystawach i plenerach malarskich oraz uczyła i prowadziła warsztaty artystyczne.
W tym czasie Kinga Kolouszek skupiała się na malarstwie figuratywnym, jednak powoli jej twórczość zaczynała ewoluować w kierunku abstrakcji. Był to czas narodzin fascynacji kolorem. Nurt ten sugestywnie zaistniał w rozpoczętym w 2012 r. cyklu Quantum zawierającym obrazy inspirowane zagadnieniami fizyki kwantowej. Po raz pierwszy został on zaprezentowany naukowcom podczas międzynarodowej konferencji fizyków PPC12, która odbyła się w 2017 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2018-2019 seria ta gościła w wielu instytucjach w Polsce i na świecie – m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach projektu i aukcji Sztuka Teraz, w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, a także w Ancien Cinéma w Vianden oraz Europejskim Trybunale Obrachunkowym w Luksemburgu.
źródło: Opera i Filharmonia Podlaska
oprac.: Aneta Kursa