Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Rozgość się w kulturze – dzień otwarty w Podlaskim Instytucie Kultury

12 lutego 2024

Odwiedzający mogli zobaczyć jak wygląda odnowiona siedziba PIKu i poznać jego ofertę. Nie zabrakło warsztatów, pokazów i recitalów. Dzień otwarty odbył się w niedzielę, 11 lutego pod hasłem „Rozgość się w kulturze”. Remont nowego budynku instytucji został dofinansowany z budżetu województwa.

W Pikotece – nowej, artystycznej przestrzeni w PIK, można było wysłuchać przepięknych, znanych i lubianych arii i piosenek w wykonaniu pracowników PIK: Justyny Wieruszewskiej-Biniek, Marty Szałkiewicz i Piotra Dołżyńskiego. Miłośnicy fotografii podziwiali zdjęcia zaprezentowane w Galerii PIK na wystawie zatytułowanej „Świat w obiektywie”, gdzie o sztuce zatrzymywania emocji w kadrze opowiadał Adam Ślefarski. W nowoczesnej sali multimedialnej goście oglądali film w technice 3D, a najmłodsi świetnie bawili się, grając w łamigłówki przygotowane na specjalnych monitorach.

– Chciałabym, aby hasło „kultura bliżej ludzi” nabierało rzeczywistego wymiaru. Po modernizacji pojawiło się wiele nowości. Mamy PIKotekę (dawne Mandarino), czyli miejsce, gdzie spotykać się będą wszyscy miłośnicy kultury, sztuki, miejsce rozmów o tym, co w kulturze ważne, ciekawe i inspirujące. Zapraszamy też do Galerii PIK, gdzie swoje prace będą pokazywać twórcy znani i ci, którzy dopiero zaczynają swoją artystyczną drogę – mówiła Wiktoria Wnorowska, dyrektor PIK.

Ogromną popularnością cieszyło się artystyczne poddasze, gdzie Magdalena Talmon prezentowała Pokoje Pracy Twórczej, a Agnieszka Jakubicz zachęcała do spróbowania swoich sił w rozmaitych technikach hafciarskich. Niektórzy z naszych gości wyszli ze swoimi autorskimi koszulkami, które pomógł im przygotować Oktawiusz Stępień. Było twórczo, artystycznie i kreatywnie.

– W PIK działają grupy stałe skupiające osoby pragnące rozwijać swoje artystyczne pasje. Można skorzystać z lekcji malarstwa, fotografii, śpiewu, a także poznać sztukę tradycyjnego haftu i spróbować swoich sił w teatrze. Pasjonaci tych dziedzin będą spotykać się na poddaszu kamienicy, gdzie powstała komfortowo zaaranżowana przestrzeń do działań twórczych – opowiada Agnieszka Jakubicz z Działu Kultury Ludowej PIK.

Goście mogli także zapoznać się z ofertą PIK na nadchodzące miesiące. Tradycyjnie już latem odbędzie się Podlaska Oktawa Kultur, sztandarowa impreza PIK, podczas której prezentują się zespoły z całego świata, inspirujące się muzyką tradycyjną. Miłośników mocnych brzmień przyciągną Rockowania, które od lat są przestrzenią dla zespołów grających szeroko pojętą muzykę rockową. Miłośnicy teatru swoje święto będą mieli podczas PIKtoGRAmów – przeglądu teatrów amatorskich z naszego regionu. Ponadto PIK planuje wiele spotkań muzycznych, literackich, teatralnych, mnóstwo szkoleń i warsztatów.

Remont kamienicy kosztował 14 mln zł. Pieniądze pochodzą z rządowego programu Polski Ład oraz z budżetu województwa podlaskiego.

źródło i fot.: Podlaski Instytut Kultury
oprac.: Paulina Tołcz

Publikujący: Paulina Tołcz

12 lutego 2024

Powrót na początek strony