Rozpocznij ferie z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej!
– Wspaniała aura, piękne otoczenie, ogromna przestrzeń i ciekawy program – to znakomite miejsce na zimowe szaleństwa. Dlatego zapraszamy do Skansenu nie tylko dzieci i młodzież, ale też rodziców, dziadków, całe rodziny, aby zainaugurować zimową przerwę w Podlaskiem – mówiła Izabela Smaczna-Jórczykowska.
Niedzielne wydarzenie otworzy o godz. 13. spektakl „Herody” Teatru Latarnia we Dworze z Bobry Wielkiej (na przedstawienie obowiązują zapisy).
– A o godz. 14. rozpocznie się zabawa na powietrzu: lepienie bałwanów, budowa wielkiego igloo, rzucanie śnieżkami do celu – wyliczała dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Katarzyna Ancipiuk.
Goście muzeum ogrzeją się przy kilku ogniskach i przy ludowej muzyce w wykonaniu kapeli „Da się lubić”. Będzie też kawa, herbata i „coś na ząb”.
Ale to nie wszystko. Sokolnicy z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia PMKL zapraszają do spotkania z wyjątkowymi ptakami.
– Chcemy zaprezentować naszych podopiecznych, ale też opowiedzieć o innych ptakach, bo mimo że zajmujemy się ptakami drapieżnymi, to jednak inne ptaki też są w sferze naszych zainteresowań – informował sokolnik Kamil Borowski.
Warto podkreślić, że pod opieką Sokolarni PMKL jest około 60 ptaków – to m.in.: sokoły, jastrzębie, puchacze, kruki, płomykówki.
Jedną z największych atrakcji zimowych są kuligi. I w niedzielę również będzie okazja do przejażdżki saniami. Kulig poprowadzi jedna z najlepszych łuczniczek konnych świata Anna Sokólska.
– Zapraszamy też na pokaz łucznictwa konnego, na „oprowadzanki” na koniu, będzie też trochę konnej edukacji – wymieniała Anna Sokólska.
Katarzyna Ancipiuk przypomniała, że Skansen przygotował zajęcia również na dwa tygodnie ferii. Od 22 stycznia do 4 lutego na terenie PMKL będą realizowane interesujące warsztaty, łączące opartą na tradycji kreatywną zabawę z nabywaniem nowych umiejętności. Wśród nich: zimowe muzykowanie, wszystko o dokarmianiu ptaków, ognisko i przede wszystkim, dużo wspaniałej zabawy.
Więcej informacji na stronie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski