Rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Jan Paweł II w oczach dziecka”
Konkurs plastyczny „Jan Paweł II w oczach dziecka” / Kamil Timoszuk
– Jan Paweł II był z pewnością takim ambasadorem dzieci i młodzieży. Wiele czasu i uwagi właśnie im poświęcał. To przecież z jego inicjatywy odbywają się Światowe Dni Młodzieży. Zawsze podkreślał, że dzieci są radością rodziców, ale także radością kościoła i społeczeństwa – mówił Marek Malinowski, przekazując gratulacje laureatom i podziękowania uczestnikom. – Chcę też wam powiedzieć, że jesteście nadzieją naszego narodu – dodał.
Niespodzianką skierowaną do uczestników konkursu był mini quiz, który członek zarządu województwa przygotował. Pytania dotyczyły początku pontyfikatu Jana Pawła II i ogłoszenia go świętym. Zwycięzcy zostali nagrodzeni.
Coraz większe zainteresowanie
Konkurs plastyczny „Jan Paweł II w oczach dziecka” organizowany jest w ramach obchodów Dnia Papieskiego. Jak wyjaśniała Katarzyna Bogusz z Muzeum Obojga Narodów, jest on podzielony na dwa etapy: diecezjalny i ogólnopolski. W każdym z etapów jest pięć kategorii wiekowych, a w każdej kategorii jury przyznaje trzy nagrody i kilka wyróżnień. W tym roku nagrodzono 32 prace, a 29 wyróżniono. Nowością było głosowanie internetowe, podczas którego oddawano głosy za pomocą tzw. „lajków”– faworyt zebrał ich aż 438.
– To świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu konkursem. Prace napływają z całej Polski, m.in. z województw: małopolskiego, śląskiego pomorskiego. Mamy też takie miejscowości, które od kilku edycji tych prac nadsyłają bardzo dużo – po dwadzieścia, trzydzieści z jednej szkoły. To ogromna satysfakcja– mówiła Katarzyna Bogusz.
Z dużego zainteresowania konkursem cieszy się też biskup drohiczyński ks. Dr Piotr Sawczuk.
– Ta popularność jest dowodem na to, że wśród dzieci, wśród młodzieży i ich rodzin Jan Paweł II jest postacią ważną. Jego osoba i jego nauczanie inspirują też do twórczości artystycznej – mówił i dodał, że to krok ku temu, aby dzieci w przyszłości sięgały po nauczanie papieża Polaka.
Cywilizacja życia motywem przewodnim
Tegoroczna, osiemnasta już edycja przebiegała pod hasłem „Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia”. Jedna z laureatek, Sandra Januszewska ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim w swojej pracy nawiązała do toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny.
– Przedstawiłam żołnierza, który niesie osobę ranną i to nawiązuje do wojny na Ukrainie. Chciałam pokazać człowieczeństwo, które na wojnie łatwo stracić, ale też można się nim wykazać. A Jan Paweł II, jako święty pomaga nam w tym, aby być dobrym człowiekiem – mówiła.
Z kolei autor jednej z wyróżnionych prac Kacper Wojtkowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach podkreślał szczególny stosunek Karola Wojtyły do ludzi chorych i odrzuconych. Bo jak mówił: – On zawsze ich wspierał, zawsze miał dla nich czas.
W piątkowej uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele duchowieństwa, samorządowcy oraz pracownicy instytucji kultury, a także dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji w urzędzie marszałkowskim Agata Puchalska.
Laureaci pierwszych miejsc etapu ogólnopolskiego: Szymon Szymborski (Gminny Ośrodek Kultury w Szepietowie), Jakub Miluski (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II W Wyszkach), Bartłomiej Szwast (Dębowiec, woj. podkarpackie), Julia Serewis (Sokołów Podlaski, woj. mazowieckie), Paweł Winiarz (Zespół Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie, woj. podkarpackie).
Pełna lista laureatów znajduje się w serwisie Facebook Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim.
Aneta Kursa, Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk