Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Rzeka Ognia znów popłynie w Wasilkowie

23 września 2022

Mężczyzna z pochodniami. Tańczy.

To już druga edycja Festiwalu Rzeka Ognia w Wasilkowie. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie konkurs tańca z ogniem – fireshow. W tym roku do pokazów komisja dopuściła czworo solistów oraz jedną formację. Festiwal odbędzie się w sobotę 24 września. Całość rozpocznie się o godz.16.30, a występy konkursowe o godz. 19.

Uczestnicy festiwalu przybędą z różnych stron Polski, by rywalizować o tytuł „Ogniomistrza wschodu”. Nie zabraknie też przedstawicieli Podlasia. Połączenie żywiołu ognia z tańcem i muzyką zapiera dech, hipnotyzuje i wprawia w zachwyt widzów.

Zmagania konkursowe będą poprzedzone spektaklem grupy Cyrkplozja, po którym odbędą się otwarte warsztaty nowocyrkowe. Artyści z Cyrkplozji poza wprowadzaniem uczestników w arkana sztuki nowocyrkowej przeprowadzą animacje dla najmłodszych. Na scenie festiwalowej przed wieczornymi pokazami zaprezentuje się Młodzieżowa Orkiestra Wasilków. Festiwal zakończy się spektaklem ognia w wykonaniu Kolektywu Freakus. Wydarzenie odbędzie się w malowniczych okolicznościach przyrody tuż przy rzece Supraśl na trenie rekreacyjnym Cypel. 

Festiwal Rzeka Ognia pierwszy raz odbył się w 2021 roku. Powstał jako odpowiedź na potrzeby mieszkańców Wasilkowa, którzy zgłosili pomysł realizacji takiego wydarzenia. Dzięki współpracy Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Wasilkowie i białostockiego Kolektywu Freakus zapoczątkowano przedsięwzięcie, które jest kontynuowane. W pierwszej edycji w finale wystąpiło 5 solistów. Najlepszym z nich był Sebastianowi Malicki z Dąbrowy Górniczej.

 

W tegorocznym konkursie udział wezmą:

 

Grupa Ognia Fenix  

Trzech całkiem zwariowanych śmiałków, żarliwych tancerzy, zapalonych pasjonatów ognistych klimatów i płonącej muzyki. Pragną dzielić się z każdym swoją pasją, pomagać tworzyć niezapomniane momenty najważniejszych wydarzeń, móc dzielić radość, aby widzieć uśmiech i zadowolenie. Organizują pokazy ogniowe na różnego rodzaju imprezach okolicznościowych, festynach, weselach oraz dniach miast.

Solo (Jerzy Kozłowski)

Jerzy „Solo” Kozłowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów polskiej sceny fireshow oraz „nowego cyrku”. Swoją przygodę z tymi dziedzinami rozpoczął w 2007r. Jego pasja szybko zamieniła się w sposób na życie. Specjalizuje się w solowych i widowiskowych pokazach z wykorzystaniem prawdziwego ognia i pirotechniki. Popularyzuje również sztukę cyrkową prowadząc liczne warsztaty w Polsce i za granicą. Swoimi działaniami chce pokazać, że w sztuce cyrkowej każdy może znaleźć coś dla siebie i że jest to rozrywka na najwyższym poziomie różniąca. Doceniony został między innymi w popularnym programie telewizyjnym „Mam Talent”, w którym w II edycji zakwalifikował się do półfinału. Jest również bardzo często nagradzanym artystą w różnych konkursach branżowych.

Freya (Iza Zaborska)

Iga „Freya” Zaborska zajmuje się tańcem od dziecka. Trenowała już wiele stylów i to nie jedyna jej artystyczna pasja. Przez wiele lat zajmowała się również sztukami cyrkowymi, śpiewem, malarstwem, grą na instrumentach oraz szyciem strojów dla tancerzy i innych artystów. Od wielu lat zajmuje się również pokazami fireshow występując solowo jak i w różnych grupowych projektach artystycznych.

Sota Fireshow (Maksymilian Piwakowski)

Jego fascynacja kuglarstwem zaczęła się, kiedy skończył 4 klasę podstawówki. W 6 klasie występował już z ogniem na kiju na Gdańskiej starówce. Od tego czasu nie opuścił żadnego sezonu i w każde lato wykonuje dziesiątki pokazów. Aktualnie prężnie rozwija działalność na prywatnych pokazach oraz edukuje nowe osoby. Najbardziej charakterystyczna w jego pokazach jest prędkość  wysokość podrzutów.

Maciej (Maciej Grześ)

Swoją przygodę z fireshow zaczął 4 lata temu. Jest współzałożycielem grupy kuglarskiej „Nie ma czasu”. Aktywnie współpracuję też Akademią Sztukmistrzów z Lublina.  Głównie występuje solo  na   festiwalach. Jego występy było można zobaczyć na festiwalach:  Sielanka, Buszowisko, Las, Czohraj Bobra, Summer Contrast, Tribalanga, Uroczysko, Słava, Source.

Poza konkursem podczas Rzeki Ognia uczestnicy będą mogli zobaczyć:

 

Cyrkplozja

To grupa złożona z wychowankowie z Selezjańskiego Ośrodka Wychowaczego w Różanystoku. Grupa zajmuje się sztuką nowocyrkową. Artyści w występach używają żonglerki, chodzenia po linie, jazdy na monocyklach oraz wykorzystywania rekwizytów kuglarskich. Jesto to jedyna tgo rodzaju grupa w Eurpie. Prowadzi ją Anna Wojszel – dyplomowana i wykwalifikowana pedagożka Cyrku.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Wasilków

Orkiestra działa w Wasilkowie od ponad 20. lat. Od samego początku istnienia orkiestra prowadzona jest przez dyrygenta Adama Wolańskiego, który przez te lata wykształcił już setki muzyków. Orkiestrze od niemal samego początku towarzyszy grupa mażoretek STARS, która była prowadzona przez kilkanaście lat przez Annę Szutko. Od 2020 roku mażoretki trenuje Maria Gierasimiuk. Orkiestra wraz z mażoretkami przez te wszystkie lata zdobywała wiele osiągnięć zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Swoją obecnością uświetniali wiele uroczystości państwowych, kościelnych oraz kulturalnych.

Freakus

Freakus to kolektyw artystyczny zrzeszający osoby związane z kuglarstwem oraz sztukami nowocyrkowymi. Wieloletnie doświadczenie, udział w licznych pokazach oraz ogólnopolskich konkursach skłonił ich do wspólnego działania i promowania kuglarstwa jako alternatywnego sposobu na spędzanie czasu wolnego. Kolektyw organizuje pokazy fireshow, lightshow oraz cyrkowe. Ponadto prowadzi działalność edukacyjną.

Organizatorami II Festiwalu Rzeka Ognia są Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie oraz Kolektyw Freakus wspierani przez Kreatywny Wasilków oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Wasilkowie.

 

źródło: Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie
oprac.: Aneta Kursa

Opublikował: Małgorzata Sawicka

23 września 2022

Powrót na początek strony