Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Sejneńska Akademia Artystyczna

5 czerwca 2023

Ośrodek „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów rusza z nowym zaplanowanym na 2023 i 2024 rok programem warsztatów dla osób starszych. Realizacja cyklu działań twórczych, spotkań i podróży będzie możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach programu Edukacja Kulturalna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Sejneńska Akademia Artystyczna” jest to kontynuacja wieloletniej współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Sejnach i Puńsku, który założył i prowadzi Jerzy Nazaruk. Do programu, oprócz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaproszeni zostali też starsi mieszkańcy wiosek leżących w sąsiedztwie Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, z którymi współpracujemy przy różnego rodzaju projektach od wielu już lat.

"Sejneńska Akademia Artystyczna” dotykać będzie powiązań regionu Sejneńszczyzny, jego historii, kultury i tematu pogranicza z dziejami rodzin tu żyjących. Do prowadzenia programu zaproszeni zostali artyści zarówno z Sejn, jak i z całej Polski.

Akademia łączyć ma część wykładową z częścią praktyczną. Temat regionu i rodziny zgłębią: Pracownia Sztuki, Filmu, Muzyki, Opowieści o Sąsiadach i Pracownia Książki Artystycznej. Program Akademii dopełnią podróże do ważnych dla każdej Pracowni miejsc i instytucji - jej uczestnicy odwiedzą muzea, filharmonie, teatry. Akademia będzie okazją do aktywizowania osób starszych w życiu społecznym, kulturalnym i ich dalszego rozwoju. Bardzo ważnym elementem będzie też włączenie we wspólne działania rodzin seniorów, ich dzieci i wnuków. Powstaną rodzinne opowieści, książki, prace plastyczne i filmowe. Akademia zakończy się wystawą prac studentów, opowieścią o programie i pokazem dokumentacji.

Projekt koordynuje Bożena Szroeder.

 

źródło: Ośrodek „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów”
oprac.: Aneta Kursa

Publikujący: Aneta Kursa

5 czerwca 2023

Powrót na początek strony