Spektakl „Inwazja” - pierwsza międzynarodowa koprodukcja w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku
„Inwazja” to wspólne przedsięwzięcie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru - Left Bank Theatre z Kijowa oraz Teatru Miejskiego w Olicie.
Spektakl powstaje w ramach projektu „Kierunek Ukraina”, na podstawie tekstu Maliny Prześlugi, utalentowanej dramatopisarki, laureatki Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
Przedstawienie reżyseruje Tamara Trunova z kijowskiego Left Bank Theatre.
– Tekst sztuki jest otwarty, tak by każdy z odbiorców mógł go zrozumieć. Dzięki temu zabiegowi, sam widz wkracza w działania sceniczne – mówiła reżyserka. - Inwazja to swoistego rodzaju wykład, pełen empatii i miłości. To ważne być w Polsce i mówić światu, co my Ukraińcy przeżywamy w tym trudnym czasie – dodała.
Spektakl będzie grany po polsku i po ukraińsku. Towarzyszyć mu będą napisy z tłumaczeniem, jednak, jak zapewnia aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku, Beata Chyczewska - Nie są one niezbędnym elementem dla widza, bowiem spektakl jest tak wymowny, że można go zrozumieć bez nich.
– „Inwazja” Maliny Prześlugi to niezwykle dobrze napisany scenariusz, który może kiedyś stanie się uniwersalną opowieścią o wojnie, natomiast dziś opowiada bezpośrednio o wydarzeniach, które dzieją się kilkadziesiąt kilometrów stąd – dodała Chyczewska. Podkreśliła, że po raz pierwszy miała możliwość pracować nad tak aktualnym tematem i przyznała, że było to duże wyzwanie.
Projekty scenografii i kostiumów przygotował litewski twórca - Artūras Šimonis. Za multimedia do spektaklu odpowiada Krzysztof Kiziewicz, a muzykę do przedstawienia skomponował Marek Kubik.
– „Inwazja”, to spektakl, który porusza moją wrażliwą strunę, której drgania słyszę w zasadzie od dziecka. Jest nią lęk przed wojną. Tym samym łatwo mi było utożsamić się z całym kontekstem tej historii. Bardzo mocno starałem się wsłuchać w emocje bohaterek i swoją muzyką pójść za tym. Zasugerowane przez reżyserkę formy, okazały się mi bardzo bliskie, stąd proces tworzenia był bardzo skuteczny i pomimo barier językowych, szybko złapaliśmy wspólną drogę – mówił kompozytor.
Obecni na konferencji twórcy z Ukrainy podkreślali, jak duże piętno wywarła na nich wojna.
– Kiedy przyjechałam do Polski, zaraz po bombardowaniach w centrum Kijowa, przeczytałam scenariusz, zrozumiałam, że trzeba mówić i pokazywać, co wojna robi z człowiekiem – mówiła Olesia Zhurakivska, aktorka Left Bank Theatre z Kijowa.
Premiera „Inwazji” odbędzie się 3 grudnia o godz. 19 w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Wstęp na wydarzenie będzie możliwy za okazaniem bezpłatnych wejściówek i zaproszeń, o dystrybucji których Teatr będzie informował na bieżąco.
Widzowie, którym nie uda się zdobyć zaproszeń, będą mogli kupić bilety na spektakl 4 grudnia o godz. 18.
Efektem współpracy z partnerami zza wschodniej granicy, jest wyjazd zespołu Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku na Litwę, gdzie 12 grudnia zagra dwukrotnie „Inwazję” w Teatrze Miejskim w Olicie.
W spektaklu zagrają: Beata Chyczewska, Monika Zaborska oraz gościnnie: Anastasia Ievtushenko, Kristina Liuba i Olesia Zhurakivska.
Realizacja projektu „Kierunek Ukraina” w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą” jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.
Partnerami projektu są: Kijowski Akademicki Teatr Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru - Left Bank Theatre z Kijowa oraz Teatr Miejski w Olicie. Wydarzenie wspierają także Instytut Polski w Kijowie oraz Instytut Polski w Wilnie.
Spektakl dedykowany jest osobom powyżej 18 roku życia.
źródło i fot.: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
oprac.: Paulina Tołcz