Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Spotkanie z autorkami książki „Tradycyjne stroje województwa podlaskiego część II”

3 lipca 2024

Spotkanie z autorkami drugiej części książki „Tradycyjne stroje województwa podlaskiego”

Będzie to niepowtarzalna okazja do posłuchania o tym, jak wyglądała praca nad publikacją. W niedzielę, 6 lipca, o 15.00 w dworze z Bobry Wielkiej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej odbędzie się spotkanie z autorkami drugiej części „Tradycyjnych strojów województwa podlaskiego”. Jednocześnie będzie to pierwszy dzień jej oficjalnej sprzedaży.

„Tradycyjne stroje województwa podlaskiego część II” to kontynuacja pierwszej części – opracowanie w formie albumu strojów ludowych z północnej części województwa podlaskiego, czyli obecnych powiatów: sokólskiego, augustowskiego, suwalskiego oraz sejneńskiego. Autorkami są – tak jak poprzednio – wybitna polska etnografka Elżbieta Piskorz-Branekova i Aleksandra Pluta z Działu Etnografii Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Badania terenowe do pierwszej części „Tradycyjnych strojów województwa podlaskiego” dotyczyły strojów z okolic Łomży, Zambrowa, Ciechanowca, Siemiatycz, Białegostoku, Bielska Podlaskiego i Hajnówki, a ponieważ, w przeciwieństwie do wielu innych regionów Polski, województwo podlaskie nie miało wcześniej monografii poświęconej strojom ludowym, wydanie obydwu części albumu jest ważnym wydarzeniem, nie tylko w środowisku etnograficznym. Dla osób zainteresowanym kulturą ludową, ale też członków zespołów folklorystycznych czy teatrów obrzędowych z regionu publikacje stanowią bezcenne źródło wiedzy o tym, jak ubierali się ich przodkowie.

Z obydwu publikacji można dowiedzieć się, jakie były cechy charakterystyczne ubioru kobiecego i męskiego na każdym z opisanych obszarów, jakich używano tkanin, jakie były krój i zdobienia. W książce ukazane zostały też zmiany zachodzące w modzie na przestrzeni lat.

Na bogaty materiał ilustracyjny składają się fotografie archiwalne, a także te wykonane współcześnie, pokazujące ludzi ubranych w tradycyjne stroje, fotografie i rysunki samych strojów, detali zdobniczych oraz wykroje.

źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Publikujący: Dawid Korpacz

3 lipca 2024

Powrót na początek strony