Spotkanie z Michałem Androsiukiem
Michał Androsiuk
Publikowane w książce „Żubr i inne opowiadania” fragmenty pochodzą z tomów Miascowaja hrawitacyja oraz Firma. W języku polskim ukazują się po raz pierwszy.
Nad wydawnictwem pracowali: Marcin Rębacz (przekład z języka białoruskiego), Diana Wądołowska (redakcja), Monika Żmijewska (korekta), Jerzy Osiennik (projekt graficzny i typograficzny) i Marek Otwinowski (okładka).
Przekład tomu opowiadań został sfinansowany z budżetu Miasta Białegostoku
Michał Androsiuk to autor cenionych zbiorów opowiadań i powieści. Pisze w języku białoruskim, a także w języku polskim. Mieszka w Hajnówce i Wojnówce (wieś położona tuż przy polsko-białoruskiej granicy). W języku białoruskim wydał zbiory opowiadań: Miascowaja hrawitacyja (2004), Firma (2006) oraz powieści: Bieły koń (2006) i Pounia (2018). Po polsku autor napisał Wagon drugiej klasy (2010) oraz Krzyżyk (2015). W języku polskim ukazały się także Biały koń (2011) i Pełnia (2023), obie powieści w tłumaczeniu Marcina Rębacza. W 2019 roku w konkursie na najlepszą książkę prozatorską wydaną w języku białoruskim Michał Androsiuk został jednym z laureatów Nagrody Literackiej im. Jerzego Giedroycia przyznawanej przez Instytut Polski w Mińsku, Białoruski PEN-Center, Związek Pisarzy Białoruskich i Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej w Mińsku. Po raz pierwszy w historii tę prestiżową nagrodę zdobył pisarz mieszkający poza Białorusią. Uhonorowaną powieścią była Pounia.
Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku to nowo powstała instytucja kultury województwa podlaskiego, której misją jest przede wszystkim upowszechnianie i popularyzowanie historii oraz kultury białoruskiej. Ponad trzydzieści lat ożywionej aktywności białoruskiej mniejszości narodowej na terenie Podlasia przyczyniło się do tego, że od 2024 roku działalność artystyczną, animacyjną, edukacyjną, ale także wydawniczą społeczności białoruskiej wspiera Centrum Kultury Białoruskiej. Zbiór opowiadań Michała Androsiuka to pierwsza inicjatywa wydawnicza, która otworzy przed czytelnikami regularnie zasilaną skarbnicę wartościowych tekstów literackich, popularnonaukowych czy historycznych, napisanych zarówno w języku białoruskim, jak i polskim.
źródło i fot.: Centrum Kultury Białoruskiej