Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego dla dzieci i młodzieży uzdolnionych artystycznie rozdane

15 marca 2022

Młodzi ludzie na scenie

Dzięki wsparciu finansowemu będą rozwijać swoje talenty i zainteresowania. We wtorek, 15 marca, podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej marszałek Artur Kosicki, wicemarszałkowie Sebastian Łukaszewicz i Marek Olbryś oraz członek zarządu Wiesława Burnos wręczyli stypendia artystyczne 150 zdolnym młodym ludziom. Stypendia są przyznawane na rok, a każde z nich wynosi 3 tys. zł.

– Utrzymaliśmy w tym roku rekordową liczbę tych stypendiów –150 i ich wartość – 450 tys. zł. Oczywiście, życzyłbym sobie, aby cała ta sala w operze, licząca 700-800 miejsc, była wypełniona wyłącznie stypendystami. I to, jako zarząd województwa, postawiliśmy sobie za cel ­ – mówił podczas otwarcia gali marszałek Artur Kosicki. – Stypendia to wyraz naszego uznania dla was, dla waszego talentu i ciężkiej pracy. Jesteście elitą tego województwa i naszym obowiązkiem, jest dbać o was i o wasze dokonania na arenie krajowej i całego świata.

Marszałek zapowiedział też, że w przyszłym roku liczba stypendiów wzrośnie, bo młodych utalentowanych ludzi jest wielu w województwie podlaskim.

To część mojego serca

Dla młodych stypendystów wtorkowa gala to czas pełen wzruszeń. Jak zgodnie podkreślali, otrzymane wyróżnienie to dla nich wyraz wsparcia ze strony zarządu województwa, dowód na docenienie ich dokonań. A tych, mimo młodego wieku, mają już na swoim koncie całkiem sporo.

– Zajmuję się malarstwem, grafiką komputerową. Zawsze mnie do tego ciągnęło, czuję się w tym bardzo dobrze, mam rodzinne predyspozycje. Jednym z moich sukcesów jest zdobycie Złotej Palety, czyli pierwszego miejsca na międzynarodowym biennale w Bielsku Podlaskim. Stypendium przeznaczę na rozwój moich zainteresowań – mówiła Julia Koper z Białegostoku.

Tancerz Bartosz Chrol z Białegostoku za stypendium kupi strój do tańca. Podobne plany ma Natalia Nikitiuk z Widowa (powiat bielski).

– Stypendium przeznaczę na warsztaty, stroje. Od 11 lat śpiewam w zespole ludowym. Ta pasja towarzyszy mi od dziecka. To duża część mojego życia, mojego serca – zaznaczyła.

Kolejna ze stypendystek – Weronika Reszuta z Sokółki – od ośmiu lat zajmuje się tańcem mażoretkowym:

– W drugiej klasie podstawówki zaczęłam i nie zamierzam skończyć. Tyle ludzi mnie wspiera, czego dowodem jest i to stypendium, nadal więc będę się w tym kierunku rozwijać.

Wspaniałe dzieci

W imieniu stypendystów zarządowi województwa podziękowała młodzież z Domu Kultury w Łapach – wręczając prace plastyczne.

– Gratuluję rodzicom i opiekunom naszych stypendystów. Powinniście być państwo dumni. Mamy wspaniałą młodzież i wspaniałe dzieci – podsumował marszałek Artur Kosicki.

Galę uświetniły występy stypendystów: zespołu „Harmonica” z  Sokół, tancerzy: Julii Klim i Damiana Chomaniuka ze studia Twist z Białegostoku, a także Patrycji Kuczko i Zuzanny Żur z zespołu „Mażoretek” z Hajnówki, tancerza Street Dance’u Szymona Dmocha i wokalistki Marii Piekarskiej.

***

Stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej dla uczniów z województwa podlaskiego zostały ustanowione w 2005 r. jako żywy pomnik po śmierci papieża św. Jana Pawła II. Ich celem była chęć pomocy dzieciom i młodzieży – zwłaszcza z terenów wiejskich – w realizacji ich pasji i talentów oraz dotarcie do tych uczniów, którzy mają utrudniony dostęp do dóbr kultury.

Obecnie stypendia przyznawane są młodym zdolnym ludziom z całego regionu. Pula na tegoroczny konkurs wyniosła 450 tys. zł. Kandydatów zgłaszały szkoły podstawowe, średnie, artystyczne, stowarzyszenia, instytucje kultury.

Barbara Likowska-Matys, Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Anna Augustynowicz

15 marca 2022

Powrót na początek strony