Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Supraski monaster na kartce pocztowej „Zniszczenia wojenne”

13 września 2023

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez polityków

Supraski monaster na kartce pocztowej „Zniszczenia wojenne” / Kamil Timoszuk/UMWP

To drugie wydawnictwo z nowej serii filatelistycznej Poczty Polskiej poświęconej zniszczeniom wojennym. Prezentuje jeden z najcenniejszych zabytków regionu – Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa. Premiera kartki pocztowej odbyła się we wtorek, 12 września, na dziedzińcu klasztoru w Supraślu. Uczestniczyli w niej m.in. inicjator cyklu „Zniszczenia wojenne” minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin i marszałek Artur Kosicki.

Autor wydawnictwa Jarosław Ochendzan w polu znaczka pocztowego umieścił współczesny wizerunek supraskiego monasteru. Natomiast w części ilustracyjnej kartki znalazła się fotografia ruin cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu, wysadzonej przez Niemców podczas II wojny światowej.

Pałac Saski i monaster

– Druga kreacja Poczty Polskiej z tej serii ma wiele wspólnego z pierwszą kartką z tego cyklu przedstawiającą Pałac Saski w Warszawie. Zarówno Pałac Saski, jak i monaster są dowodem na bestialstwo okupantów niemieckich, na bezmyślne niszczenie zabytków, miejsc, które nie miały przecież żadnego znaczenia wojskowego, a były niszczone, bo stanowiły świadectwo wielkiej kultury tej ziemi, wielkiej kultury wielkiego narodu – mówił Jacek Sasin.

Minister podkreślał, że Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa to jedno z tych miejsc, które udało się już odbudować.

– Ta wieloletnia odbudowa właściwie zakończyła się w ostatnim czasie wraz z rekonstrukcją wspaniałych fresków. To są działania, które podejmowane było wspólnie przez środowisko kościoła prawosławnego, lokalnej społeczności, samorządu i rządu polskiego – mówił i przypomniał, że rekonstrukcja zabytkowych fresków w świątyni była wspierana przez fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. –  Dbałość o nasze dziedzictwo narodowe to jeden z fundamentów polityki realizowanej przez nasz rząd – zaznaczył.

Wsparcie na ochronę zabytków

Jacek Sasin poinformował, że w ramach Programu Polski Ład został utworzony specjalny fundusz przeznaczony na ochronę zabytków (Rządowy Program Odbudowy Zabytków). Budżet pierwszej transzy wynosił 2,5 mld zł, z czego do Podlaskiego trafiło 153 mln zł na realizację 231 projektów. Z tych pieniędzy wsparcie w wysokości 3,3 mln zł otrzymał m.in. monaster w Supraślu. Obecnie trwa nabór do kolejnego programu odbudowy zabytków – budżet programu to 1,2 mld zł.

Minister zwrócił uwagę na zaangażowanie samorządu województwa w dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu. Marszałek Kosicki podkreślał, że to jeden z priorytetów obecnego zarządu.

– W ciągu ostatnich pięciu lat na ochronę zabytków przeznaczyliśmy około 12 mln zł. Dla porównania to o połowę więcej niż w ciągu lat 2011-2018, za poprzednich dwóch zarządów. Tak. Dbamy o nasze zabytki i za tymi deklaracjami idą czyny – mówił.

Dodał, że emisja karty pocztowej z wizerunkiem monasteru w Supraślu to dobra promocja tego wyjątkowego miejsca i jego historii.

– To także wspaniały element obchodów Roku Kodeksu Supraskiego, który decyzją samorządu województwa właśnie trwa. Wydanie tej kartki znakomicie wpisuje się w cykl uroczystości związanych z obchodami – dodał.

„Zniszczenia wojenne” to kolejna seria upamiętniająca osoby i zdarzenia z historii Polski. Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski zaznaczył, że Poczta Polska jest bardzo ważnym elementem państwa polskiego, również w kształtowaniu tożsamości narodowej

– 1 września wydaliśmy kartę pocztową, którą to poświęciliśmy najmłodszej ofierze obrony Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk – 10-letniej Erwince. Kilka dni temu opowiadaliśmy poprzez nasze znaczki pocztowe o Rodzinie Ulmów – zabitych przez Niemców za ratowanie Żydów. Dziś chcemy opowiedzieć historię monasteru supraskiego – mówił.

Nowa seria pocztowa będzie miała kolejne odsłony

– My poprzez swoje emisje filatelistyczne, poprzez karty pocztowe chcemy być strażnikiem i jesteśmy strażnikiem naszej tożsamości narodowej. Dlatego w tych wydawnictwach opisujemy i pokazujemy ważne wydarzenia, które miały wpływ na historię naszej ojczyzny – podsumował prezes Poczty Polskiej.

W prezentacji karty pocztowej z wizerunkiem monasteru w Supraślu uczestniczyli także m.in: senator Mariusz Gromko, ks. archimandryta dr Sergiusz (Matwiejczuk), burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski oraz wiceprezesi Poczty Polskiej: Wojciech Krysztofik i Wiesław Włodek.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

 

Opublikował: Monika Pańko

13 września 2023

Powrót na początek strony