Suwałki. Trzecia edycja Festiwalu filmowego „Wajda na Nowo”
festiwal filmowy Wajda na Nowo / fot.: Karolina Czeremcha
– Bardzo się cieszę, że tutaj w Suwałkach i w naszym województwie jest taki wieczór jak dzisiaj. To zaszczyt, że mogliśmy wspomóc organizację tego wydarzenia. Od pięciu lat obserwuję władze Suwałk i ich wspaniałą działalność w wielu dziedzinach na rzecz rozwoju miasta - mówiła Wiesława Burnos.
Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” organizowany w Suwałkach, rodzinnym mieście reżysera, jest nie tylko formą uczczenia znakomitego twórcy, ale też próbą przybliżenia, zwłaszcza młodemu pokoleniu, osiągnięć polskiej kinematografii. Tegoroczna edycja festiwalu jest poświęcona przyjacielowi i bliskiemu współpracownikowi Andrzeja Wajdy operatorowi Edwardowi Kłosińskiemu.
Wydarzenie zainaugurowano filmem dokumentalnym Andrzeja Wajdy „Kręć! Jak kochasz, to kręć!” (2010 r.). Są w nim wykorzystane fragmenty produkcji, w których legendarny operator brał udział. „Kręć...” został nagrodzony na Festiwalu Form Dokumentalnych w Kielcach.
W programie są też m.in.: pokazy filmów Wajdy, wystawy, konkurs filmowy, spotkania z gwiazdami polskiego filmu, kino plenerowe oraz warsztaty filmowe. Pełny program znajduje się na stronie Suwalskiego Ośrodka Kultury. Gośćmi tegorocznej edycji są m.in. Krystyna Janda i Magda Umer.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem jego pomysłodawczyni Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, a także prestiżowych instytucji związanych z filmem. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest grafik i plakacista Andrzej Pągowski, dyrektorem programowym – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski.
Edward Kłosiński – operator, absolwent wydziału operatorskiego PWSTiF w Łodzi (1967), autor zdjęć do filmów m. in. Andrzeja Wajdy („Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Bez znieczulenia”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z żelaza”, „Kronika wypadków miłosnych”), Krzysztofa Zanussiego („Iluminacja”, „Barwy Ochronne”), Feliksa Falka („Wodzirej”). W ostatnich latach życia był reżyserem świateł do spektakli Andrzeja Wajdy, Magdy Umer, Andrzeja Domalika, Krystyny Jandy, a także spektakli Teatru Telewizji, m.in. do „Nocy Listopadowej” w reż. Andrzeja Wajdy. Karierę operatorską rozpoczął jako fotosista i asystent operatora. Później był operatorem filmów oświatowych, operatorem kamery i II operatorem filmów krótkometrażowych. Współpracował z wytwórniami „Czołówka” i „Se-ma-for”. Od 1968 przez rok pracował na swojej macierzystej uczelni jako asystent Kurta Webera. Zmarł 5 stycznia 2008 roku.
oprac.: Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Karolina Czeremcha UMWP