Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

„Szwagierki” w Teatrze Dramatycznym

1 marca 2024

Premierę sztuki Michela Tremblay’a w reżyserii Michała Znanieckiego zaplanowano na 9 marca. Opowieść pełna zaskakujących sytuacji przedstawia czternaście kobiet zamkniętych w klaustrofobicznej przestrzeni codzienności – symbolicznej kuchni. Tekst pochodzi z lat 60. XX wieku, ale nadal zadziwia swoją aktualnością, humorem i satyrą.

Przedstawienie przygotowuje zespół cenionych i znanych twórców. Reżyser Michał Znaniecki zaprosił do współpracy włoskiego scenografa Luigiego Scoglio. Kostiumy zaprojektował Bartosz Jakub Kamiński-Lingo. Za choreografię odpowiada Inga Pilchowska. Muzykę skomponował Hadrian Filip Tabęcki. Reżyserem świateł jest Dawid Karolak. Konsultacji wokalnej udziela Anna Ozner. Aktorom w trakcie prób akompaniuje Marcin Nagnajewicz.  

– Uważam, że koncepcja przestrzeni stworzonej na potrzeby spektaklu jest bardzo solidna i konkretna. Chcieliśmy oddać ideę przestrzeni klaustrofobicznej, podkreślając kolorami i surrealistycznymi elementami cynizm, a w pewnym sensie także brutalność relacji między kobietami zamkniętymi w swoim świecie, skupionym na konsumpcjonizmie i zazdrości. W tym konkretnym przypadku chcieliśmy przedstawić kuchnię opisaną w tekście jako miejsce, z którego prawie nie można uciec, ale które w pewnych momentach jest rozświetlone ciekawymi pomysłami scenicznymi. Myślę, że mogą one zapewnić widzom świetną zabawę – mówi Luigi Scoglio.  

Scenografię, rekwizyty i kostiumy przygotowują teatralni rzemieślnicy w stolarni oraz pracowni krawieckiej i plastyczno-modelatorskiej Teatru Dramatycznego.  

– Produkcja spektaklu „Szwagierki” to dla nas prawdziwe wyzwanie. Projekty scenografii Luigiego Scoglio i kostiumów autorstwa Bartosza Jakuba Kamiński-Lingo są niezwykle efektowne, ale i pracochłonne. Nasi wybitni specjaliści intensywnie pracują nad tym, aby efekt finalny zadowolił twórców spektaklu, ale także zachwycił naszych widzów – mówi zastępca dyrektora teatru Martyna Faustyna Zaniewska.

Premiera spektaklu „Szwagierki” odbędzie się 9 marca na scenie Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku, przy ul. Świerkowej 20. W musicalu zagrają: Beata Chyczewska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Paula Gogol, Katarzyna Mikiewicz, Agnieszka Możejko-Szekowska, Katarzyna Siergiej, Urszula Szmidt, Kamila Wróbel-Malec, Monika Zaborska, Sławomir Popławski, Mateusz Stasiulewicz, gościnnie Renata Dobosz oraz Małgorzata Putynkowska/Alicja Ewa Złoch. 

Bilety na przedstawienie dostępne są w kasie teatru (ul. Suraska 1) oraz w sprzedaży internetowej na stronie: dramatyczny.pl. 

 

źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki
oprac.: Aneta Kursa

Publikujący: Aneta Kursa

1 marca 2024

Powrót na początek strony