Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Armenii
Teatr Dramatyczny nawiązał współpracę z Państwowym Teatrem Akademickim im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu dzięki organizacji festiwalu „Kierunek Wschód”. W 2020 r. białostocka publiczność mogła zobaczyć emisję online przedstawienia „Dla Ryszarda III nie będzie miejsca” w reżyserii Serge Melik-Hovsepyana oraz wziąć udział w zdalnej rozmowie z twórcami. W 2021 roku zespół z Armenii po raz pierwszy gościł w Białymstoku i zaprezentował „Dekameron”. Spektakl w reżyserii Lili Elbakyan został bardzo pozytywnie przyjęty przez widzów. W 2022 roku białostocka publiczność obejrzała „Eurydykę” w reżyserii Johna Blondella. W tym roku artyści z Erywania zaprezentowali swój najnowszy spektakl pt. „Skromny chłopak” w reżyserii Davita Hakobyana.
– Wyjazd do Armenii jest kontynuacją naszej współpracy z Teatrem z Erywania, która od ponad trzech lat układa się bardzo dobrze. Mam nadzieję, że dzięki temu wyjazdowi kooperacja pomiędzy instytucjami jeszcze bardziej się zacieśni. Spektakle w wykonaniu Państwowego Teatru Akademickiego im. Gabriela Sundukyana są na bardzo wysokim poziomie, mam więc nadzieję, że nasze przedstawienie zostanie ciepło przyjęte przez festiwalową publiczność – mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.
– Tegoroczny wyjazd do Erywania będzie kolejną okazją do popularyzacji polskiego teatru poza granicami naszego kraju. Cieszymy się, że współpraca zagraniczna Teatru Dramatycznego rozwija się i co roku możemy prezentować efekty naszej pracy na międzynarodowych scenach. Współpraca z zagranicznymi partnerami jest dla nas nieocenionym źródłem wiedzy, inspiracji, a także okazją do wymiany doświadczeń w zakresie zarządzania instytucjami teatralnymi – mówi Martyna F. Zaniewska, zastępca dyrektora ds. technicznych.
Teatr Dramatyczny miał już okazję zaprezentowania swoich spektakli w Armenii. W grudniu 2021 r., w ramach projektu „Kierunek Erywań”, widzowie mieli okazję obejrzeć dwa spektakle: „Błoto” w reżyserii Martyny Łyko oraz „Treny” w reżyserii Grzegorza Suskiego.
źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa