Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

W Surażu odbył się III Festiwal Pieśni Maryjnej

15 maja 2023

Grupa osób siedzących na widowni

W święto Matki Bożej z Fatimy, w sobotę 13 maja w Surażu odbyła się kolejna edycja Festiwalu Pieśni Maryjnej. Wydarzenie o charakterze kulturalnym i duchowym przyciągnęło wielu mieszkańców Suraża, którzy wysłuchali przepięknych pieśni. W wydarzeniu uczestniczył członek zarządu województwa Marek Malinowski.

Niedzielne wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej w Kościele Parafialnym pw. Bożego Ciała w Surażu. Po mszy świętej nastąpił przemarsz do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie wystąpiły śpiewające zespoły. Uczestnicy mogli usłyszeć szeroki przekrój pieśni maryjnych z różnych części województwa.

– Wspaniałe wydarzenie i niezwykłe przeżycie nie tylko artystyczne, ale również duchowe i religijne dla mieszkańców Suraża oraz przybyłych gości – mówił o Festiwalu Marek Malinowski. – Dzisiejsze wydarzenie ma też wymiar społeczny. Wspaniale bowiem integruje społeczność, która bierze w nim udział – dodał dziękując za przygotowanie przedsięwzięcia.  

Organizatorami Festiwalu są: Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Białymstoku, europoseł Krzysztof Jurgiel, burmistrz Suraża Henryk Łapiński oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Surażu.

W dzień Festiwalu – 13 maja obchodzona jest 106. rocznica pierwszego objawienia Maryi w Fatimie,  zaś cały maj jest w Kościele Katolickim miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. Przez cały miesiąc w polskiej tradycji odprawiane są tzw. nabożeństwa majowe, w całym kraju odbywają się też festiwale pieśni maryjnych. Ten w Surażu ma charakter ekumeniczny.

Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Organizator

Publikujący: Edyta Chodakowska-Kieżel

15 maja 2023

Powrót na początek strony