Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wernisaż wystawy „Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko i jego Muzeum w Okopach”

4 listopada 2022

Ekspozycja prezentuje ideę utworzenia muzeum pamięci niezłomnego kapelana „Solidarności” przez Fundację im. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Wystawę można oglądać na placu przed Ratuszem (Rynek Kościuszki 10), a jej otwarcie odbyło się w piątek, 4 listopada. Uczestniczyli w nim m.in. krewni ks. Jerzego: Alfreda i Józef Popiełuszko. W imieniu marszałka Artura Kosickiego w uroczystości wzięła udział dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agata Puchalska.

Marszałek Kosicki z okazji wernisażu skierował list do twórców ekspozycji. 

„Od pierwszych lat swojego kapłańskiego powołania niezłomnie służył On Bogu i Polsce. Jako wspaniały duszpasterz „Solidarności” był przykładem odważnego przeciwstawienia się wszystkim niesprawiedliwościom systemu komunistycznego. Zapłacił za to najwyższą cenę, zamordowany w październiku 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL.
W wolnej i demokratycznej Polsce Ksiądz Jerzy Popiełuszko zyskał należną Mu rangę i honor. Cieszę się, że wkrótce Jego duchowe dziedzictwo będzie jeszcze bardziej wyeksponowane w postaci stworzenia w Okopach – Muzeum poświęconego Jego osobie” – napisał m.in. marszałek (pełna treść listu w załączeniu).

W samym sercu miasta

Wystawa znajduje się na placu przed Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Wybór miejsca jest nieprzypadkowy: Muzeum Pamięci bł. Jerzego Popiełuszko w Okopach jest oddziałem Muzeum Podlaskiego, ale też plac przed Ratuszem jest w samym centrum miasta i to miejsce codziennie przemierza mnóstwo ludzi w każdym wieku, także tych z pokolenia, które nie pamięta dramatycznych lat 80. ubiegłego wieku. A jak podkreślał dyrektor Muzeum Podlaskiego Adam Wilczewski jednym z celów wystawy „Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko i jego Muzeum w Okopach” jest przybliżenie legendarnego duchownego młodszemu pokoleniu.

– Dla osób młodszych, takich nawet w wieku 40 lat jest to „prehistoria”- mówił i dodał, że wystawa ma też pokazać „główną myśl, która przyświeca budowie muzeum w Okopach”.

– Chcemy pokazać, skąd się tacy ludzie biorą. Tacy ludzie, którzy nie mogą znieść podłości, nie mogą znieść małości, ograniczenia wolności i utraty podmiotowości. Jesteśmy dumni z tego, że ksiądz Jerzy wyrósł tutaj na Podlasiu, tu są jego korzenie i że tu powstanie jego muzeum – podkreślał dyrektor Wilczewski.   

Od narodzin do wielkości 

Wystawa ukazuje najważniejsze chwile z życia ks. Jerzego. Najstarszy dokument to kopia aktu chrztu Alfonsa Popiełuszko, późniejszego Jerzego Aleksandra (imię zostało zmienione w 1971 r.). Są  komentarze biograficzne, fotografie z dzieciństwa, młodości i czasu „Solidarności”.

– Są również zdjęcia dokumentujące to, jak po jego śmierci kształtowała się pamięć o nim i jak to jego dziedzictwo od momentu pogrzebu, którego wczoraj (przyp. red.: 3.11) minęła 38. rocznica, wzrastało – mówiła dr Ewa Rogalewska, kuratorka wystawy.

Wystawę kończą zdjęcia z roku 2022, kiedy to Fundacja Rodziny Popiełuszko „Dobro” przekazała działkę w Okopach Muzeum Podlaskiemu pod budowę Muzeum Pamięci bł. Jerzego Popiełuszko. 
W wernisażu wzięli udział również szef podlaskiej "Solidarności" Józef Mozolewski, burmistrz Suchowoli (na terenie gminy znajduje się wieś Okopy) Michał Matyskiel, samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury, reprezentanci środowisk patriotycznych, mieszkańcy Białegostoku. 
Muzeum Pamięci bł. Jerzego Popiełuszko w Okopach według planów ma zostać otwarte w ciągu trzech lat.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku apeluje o przekazywanie pamiątek związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszko oraz czasami mu współczesnymi. Uprzejmie prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres e-mail: okopy@muzeum.bialystok.pl lub kontakt telefoniczny: 85 740 77 31.

 

Aneta Kursa
red.:  Paulina Dulewicz
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Małgorzata Sawicka

4 listopada 2022

Powrót na początek strony