Wernisaż wystawy Grażyny Kostawskiej „Aktualność tradycji kościuszkowskiej”
Wystawa prac Grażyny Kostawskiej „Aktualność tradycji kościuszkowskiej”
Na ekspozycję składają się obrazy olejne, które powstawały w latach 2003–2023. Pierwszy cykl „Wiara, Nadzieja, Niepodległość” prezentowany był na wystawie w Muzeum Niepodległości w Warszawie w 2003 roku i w Muzeum – Domu Rodzinnym Kościuszki w Mereczowszczyźnie. Z tego okresu pochodzą obrazy, m.in. „Przeprawa wojsk kościuszkowskich”, „Kościuszko pod Racławicami”. Kolejno powstawały rysunki, a potem obrazy ilustrujące „Śpiewnik historyczny” Marii Konopnickiej, wydany pod tytułem „Maria Konopnicka o Tadeuszu Kościuszce i Insurekcji wierszem”. Jest to kolekcja 12 obrazów w całości prezentowana w Muzeum na Kopcu Kościuszki w Krakowie, w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej oraz w Muzeum Niepodległości w Warszawie, wzbogacona o kolejne obrazy z cyklu „Ochotnicy Insurekcji”.
Jednym z nich jest kompozycja pt. „Tadeusz Kościuszko i ochotnicy Insurekcji”, która zdobyła pierwsze miejsce w Sydney, w International Bicentenary Kociuszko Competition 2017. Również z tej okazji powstał obraz „Tadeusz Kościuszko, bohater trzech narodów, generał w armii amerykańskiej”. Z kolei cykl „Kościuszkowskie czasy” reprezentowany jest przez obraz „Wojacy Kościuszki”.
Obrazy Grażyny Kostawskiej o tematyce historycznej, takie jak cykle „Cud nad Wisłą”, „Od Naczelnika do Naczelnika”, stale goszczą w polskich galeriach. Powstają również nowe obrazy, rysunki i ilustracje.
Grażyna Kostawska – artysta plastyk, absolwentka malarstwa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ilustratorka, malarka, publicystka. Od 2003 jest członkiem Towarzystwa Miłośników Historii przy Polskiej Akademii Nauk oraz Komitetu Budowy pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Jej ilustracje znalazły się w licznych książkach historycznych i beletrystycznych oraz czasopismach. Obrazy znajdują się w sanktuariach: św. Faustyny w Warszawie i w Hodyszewie na Podlasiu, w świątyniach Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława w Narwi oraz w kościele Matki Bożej Królowej Świata w Szmurłach w Diecezji Drohiczyńskiej.
Wystana eksponowana będzie do 13 listopada 2023 roku.
źródło: Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim
oprac.: Paulina Dulewicz
fot.: Kamil Timoszuk