Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wernisaż wystawy Grażyny Kostawskiej „Aktualność tradycji kościuszkowskiej”

12 października 2023

Wystawa prac Grażyny Kostawskiej „Aktualność tradycji kościuszkowskiej”

Zbiór obrazów olejnych Grażyny Kostawskiej poświęcony jest postaci i epoce Tadeusza Kościuszki. Autorka nie ogranicza się do przedstawiania wydarzeń z życia i walki Naczelnika, ale także ukazuje jego wpływ na historię i kulturę. Wernisaż odbędzie się 12 października o godz. 12 w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, ul. Mickiewicza 45.

Na ekspozycję składają się obrazy olejne, które powstawały w latach 2003–2023. Pierwszy cykl „Wiara, Nadzieja, Niepodległość” prezentowany był na wystawie w Muzeum Niepodległości w Warszawie w 2003 roku i w Muzeum – Domu Rodzinnym Kościuszki w Mereczowszczyźnie. Z tego okresu pochodzą obrazy, m.in. „Przeprawa wojsk kościuszkowskich”, „Kościuszko pod Racławicami”. Kolejno powstawały rysunki, a potem obrazy ilustrujące „Śpiewnik historyczny” Marii Konopnickiej, wydany pod tytułem „Maria Konopnicka o Tadeuszu Kościuszce i Insurekcji wierszem”. Jest to kolekcja 12 obrazów w całości prezentowana w Muzeum na Kopcu Kościuszki w Krakowie, w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej oraz w Muzeum Niepodległości w Warszawie, wzbogacona o kolejne obrazy z cyklu „Ochotnicy Insurekcji”.

Jednym z nich jest kompozycja pt. „Tadeusz Kościuszko i ochotnicy Insurekcji”, która zdobyła pierwsze miejsce w Sydney, w International Bicentenary Kociuszko Competition 2017. Również z tej okazji powstał obraz „Tadeusz Kościuszko, bohater trzech narodów, generał w armii amerykańskiej”. Z kolei cykl „Kościuszkowskie czasy” reprezentowany jest przez obraz „Wojacy Kościuszki”.

Obrazy Grażyny Kostawskiej o tematyce historycznej, takie jak cykle „Cud nad Wisłą”, „Od Naczelnika do Naczelnika”, stale goszczą w polskich galeriach. Powstają również nowe obrazy, rysunki i ilustracje.

Grażyna Kostawska – artysta plastyk, absolwentka malarstwa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ilustratorka, malarka, publicystka. Od 2003 jest członkiem Towarzystwa Miłośników Historii przy Polskiej Akademii Nauk oraz Komitetu Budowy pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Jej ilustracje znalazły się w licznych książkach historycznych i beletrystycznych oraz czasopismach. Obrazy znajdują się w sanktuariach: św. Faustyny w Warszawie i w Hodyszewie na Podlasiu, w świątyniach Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława w Narwi oraz w kościele Matki Bożej Królowej Świata w Szmurłach w Diecezji Drohiczyńskiej.

Wystana eksponowana będzie do 13 listopada 2023 roku.

źródło: Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim
oprac.: Paulina Dulewicz
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Paulina Dulewicz

12 października 2023

Powrót na początek strony