Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Weź udział w tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2024!

24 czerwca 2024

EDD_banner_1920x1080 a.jpg

Hasło przewodnie 32. edycji EDD brzmi „Szlaki. Sieci. Połączenia”. To bezpośrednie odwołanie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, który został zainicjowany w 1987 r. przez Radę Europy. Inicjatywa promuje przede wszystkim współpracę kulturalną w powiązaniu z rozwojem turystyki.

Do udziału w akcji organizatorzy zapraszają właścicieli i zarządców obiektów zabytkowych, muzea i skanseny, instytuty badawcze, związki wyznaniowe, depozytariuszy niematerialnego dziedzictwa kulturowego, lokalnych miłośników dziedzictwa, biblioteki, przewodników, teatry, domy kultury, stowarzyszenia i fundacje, ośrodki sportowe, hotele, przedsiębiorstwa i wszystkie inne osoby i  instytucje, które związane są z ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego lub są właścicielami obiektu zabytkowego do organizacji bezpłatnych wydarzeń kulturalno-oświatowych w ramach EDD.

Do udziału w EDD zaproszeni są także prywatni właściciele zabytków i zarządców obiektów, które na co dzień pozostają niedostępne dla zwiedzających. 

Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 odbędą się w dniach 7-8 września oraz 14-15 września. 

Jak wziąć udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa? Wystarczy tylko wypełnić formularz zgłoszeniowy  na stronie ogólnopolskiego koordynatora #EDD, którym jest Narodowy Instytut Dziedzictwa znajdujący się tutaj.

 

 

Hasło „Szlaki. Sieci. Połączenia” to bezpośrednie odwołanie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, który został zainicjowany w 1987 roku. Przedsięwzięcie promuje przede wszystkim współpracę kulturalną w powiązaniu z rozwojem turystyki. Polska w 2017 r. podpisała porozumienie i włączyła się w projekt, który tworzy obecnie lista 47 tras, z czego 18 jest w naszym kraju.

Szlaki posiadają bardzo różnorodny charakter od najstarszych np. Santiago de Compostela, po mniej oczywiste w postaci szlaku pisarek np. Marii Konopnickiej, kończąc na Europejskim Szlaku Ceramiki, gdzie nie może zabraknąć Bolesławca.

Temat przewodni daje możliwość pokazania różnorodności dziedzictwa niematerialnego. Przede wszystkim mistrzów rzemiosła i rękodzieła, przekazujących umiejętności kolejnym pokoleniom, których możemy spotkać na licznych szlakach, takich jak: Kraina wątku i osnowy, Opoczyński, czy Małopolski Szlak Rzemiosła.

W haśle „Szlaki. Sieci. Połączenia” mieści się także kultura cyfrowa i cyfrowe bazy danych, które już dziś umożliwiają zwiedzającym wycieczki tematyczne obejmujące trasy po zabytkach lub wirtualne poznawanie szlaków i obiektów. Przykładem cyfrowych baz danych, które pozwalają użytkownikom na tworzenie własnych szlaków i sieci, jest m.in. portal NID zabytek.pl.

Więcej informacji na temat EDD na stronie: edd.nid.pl.

 

źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa
oprac.: Aneta Kursa

Publikujący: Aneta Kursa

24 czerwca 2024

Powrót na początek strony