Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

"Wieczór z Kolędą Nocką" w Kolnie

2 grudnia 2024

kolno nocka41.JPG

Owacjami nagrodziła publiczność w niedzielny wieczór, 01.12, wykonawców koncertu "Wieczór z Kolęda Nocką" w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu (KOKiS). Artystom dziękował i gratulował m. in. członek zarządu województwa Jacek Piorunek.

- Od kilkunastu lat przyjeżdżam do Kolna i biorę udział w wydarzeniach patriotycznych, kulturalnych czy rozrywkowych. Zawsze spotykam osoby związane z KOKiS, które przygotowują oprawę artystyczną tych świąt i chylę czoła przed ich talentami popartymi pracą. Obserwuję stały rozwój: repertuar, pomysły inscenizacyjne, jakość wykonania, umiejętność wyławiania i kształtowania młodych talentów wokalnych. Dzisiejsze wydarzenie to potwierdziło - powiedział Jacek Piorunek.

Poinformował też, że niedawno przy okazji jednego z takich wydarzeń, na którym wielkie wrażenie zrobił zespół wokalny KOKiS, rozmawiał z dyrekcją oraz instruktorami ośrodka na temat współpracy z Województwem Podlaskim. Pierwszym efektem stało się dofinansowania realizacji "Wieczoru z Kolędą Nocką".

- Będziemy też reagować na inne projekty artystyczne kolneńskiego ośrodka - zapowiedział Jacek Piorunek, na którego ręce Anna Podeszwik przekazała specjalne podziękowania dla władz województwa.  

Wzruszenia nie ukrywał burmistrz Kolna Andrzej Duda. Dziękował także przejęty starosta kolneński Tadeusz Klama.

- To kolejny musical w wykonaniu naszych artystów, który przyciągnął tak licznych widzów. Cieszę się i jestem wzruszony, bo ten dzisiejszy spektakl ma szczególną tematykę, która jest mi bardzo bliska z racji osobistych doświadczeń. Widziałem "Kolędę Nockę" w profesjonalnym teatrze na Wybrzeżu i mogę być dumny, że nasza inscenizacja robi też ogromne wrażenie. Łzy mi popłynęły -przyznał Andrzej Duda.

W klimat literackiego i muzycznego spojrzenia na "szarą Polskę" okresu PRL wprowadziła odbiorców Anna Podeszwik, która w KOKiS prowadzi zajęcia muzyczne, wokalne i sceniczne i przygotowała inscenizację widowiska.

- W roku 1980 unosiła się nad Polską wielka niepewność: czy wejdą "oni", czy będą aresztowania, czy artyści zdążą dołączyć do stoczniowców. W grudniu 1980 roku objawił sie wyjątkowy spektakl. Był emanacją tęsknoty za wolnością,  prawdą. My staramy się teraz na nowo odczytać znaczenia słów Ernesta Brylla, wsłuchujemy się w marzenia młodych i ich pragnienia. Dedykujemy koncert ludziom, którzy w 1980 roku i później tworzyli artystyczne i intelektualne zaplecze wielkiego, ponad 10-milionowego, ruchu  społecznego "Solidarność" - mówiła Anna Podeszwik.

Jak poinformowała, teatralny żywot "Kolędy Nocki", którą stworzyli autorzy libretta Ernest Bryll i muzyki Wojciech Trzciński, trwał rok, do wprowadzenia stanu wojennego. Obejrzało go na scenie około 60 tysięcy widzów, a 130 tysięcy zakupiło płytę z zarejestrowaną muzyką. Niemal każdy spektakl kończył sie owacjami na stojąco. Rekordowe trwały 45 minut.

Na scenie KOKiS zaprezentowało się kilkudziesięciu wokalistów i aktorów, dzieci, młodzieży i dorosłych.

 Dołączył do nich m. in. proboszcz parafii św. Anny i dziekan kolneński, ksiądz Tomasz Grabowski. Wykonawcy wcielili się w postacie m. in. robotników, kolędników, szarych ludzi, matek z dziećmi, pasażerów. Zabrzmiało kilkanaście utworów, w wśród nich "Psalm stojących w kolejce", który ( wykonaniu Krystyny Prońko) stał się najbardziej znanym utworem "Kolędy Nocki" i ma do tej pory znakomite miejsce w historii polskiej muzyki.    

Widownię wypełniło kilkuset widzów, którym trzeba było dostawić dodatkowe krzesła. "Wieczór z Kolęda Nocką" przygotowali i zrealizowali Anna i Paweł Podeszwik.            

tekst i fot. Maciej Gryguc

Opublikował: Małgorzata Sawicka

2 grudnia 2024

Powrót na początek strony