Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wspólne śpiewanie podlaskich pieśni żałobnych

26 października 2023

Żegnam cię mój świecie wesoły to hasło przewodnie wydarzenia. Brzmienia pieśni żałobnych z tradycji prawosławnej i rzymskokatolickiej będzie można usłyszeć w sobotę, 28 października od godz. 18 w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. To kolejne już spotkanie z cyklu EtnoNurty.

Wybrzmią pieśni żałobne śpiewane podczas czuwania przy zmarłym, na pogrzebie oraz po pochówku, przy wspominaniu zmarłego. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda tradycja śpiewów pogrzebowych, w jakiej intencji się je wykonuje oraz jakie są charakterystyczne zwyczaje pogrzebowe w regionie.

Nie zabraknie wspólnego śpiewania pieśni pod przewodnictwem mistrzów. W dawny, muzyczny klimat wprowadzą zgromadzonych goście specjalni - Wiera Niczyporuk i Walentyna Troc oraz zespół Kompania Męska.

Wiera Niczyporuk jest jedną z najwybitniejszych podlaskich śpiewaczek, dwukrotną laureatką Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym, a także zwyciężczynią II Ogólnopolskiego Konkursu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”. Charakteryzują ją mocny, nośny głos, niesamowita pamięć do pieśni, umiejętność opowiadania i otwartość na nowych ludzi. Podczas koncertu zaśpiewa ze swoją siostrzenicą - Walentyną Troc.

Kompanię Męską z Kalinówki Kościelnej tworzą śpiewacy pogrzebowi oraz członkowie chóru parafii Kalinówka Kościelna (gm. Knyszyn, woj. podlaskie). Jej liderem jest Jan Szklarzewski ze wsi Guzy. Wystąpi on wraz z: Andrzejem Skutnikiem, Wojciechem Gurłaczem, Donatem Sadowskim oraz Krzysztofem Szaciło. Kompania w 2018 r. została laureatem Złotej Baszty podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Do udziału we wspólnym śpiewaniu nie są wymagane wcześniejsze doświadczenia ani umiejętności wokalne.

EtnoNurty to cykl prezentujący zespoły czerpiące z melodii tradycyjnych i folkowych, łączący je z brzmieniami współczesnymi, jazzowymi oraz klasycznymi. Koncerty pokazują, że współczesne interpretacje muzyki tradycyjnej i folkowej mogą iść w różnych kierunkach, przybierać różne nurty, jednak wciąż odnosić się do przeszłości.

źródło i fot.: Podlaski Instytut Kultury
red.: Paulina Tołcz  

Opublikował: Małgorzata Sawicka

26 października 2023

Powrót na początek strony