Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wspólne śpiewanie podlaskich pieśni żałobnych

26 października 2023

Żegnam cię mój świecie wesoły to hasło przewodnie wydarzenia. Brzmienia pieśni żałobnych z tradycji prawosławnej i rzymskokatolickiej będzie można usłyszeć w sobotę, 28 października od godz. 18 w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. To kolejne już spotkanie z cyklu EtnoNurty.

Wybrzmią pieśni żałobne śpiewane podczas czuwania przy zmarłym, na pogrzebie oraz po pochówku, przy wspominaniu zmarłego. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda tradycja śpiewów pogrzebowych, w jakiej intencji się je wykonuje oraz jakie są charakterystyczne zwyczaje pogrzebowe w regionie.

Nie zabraknie wspólnego śpiewania pieśni pod przewodnictwem mistrzów. W dawny, muzyczny klimat wprowadzą zgromadzonych goście specjalni - Wiera Niczyporuk i Walentyna Troc oraz zespół Kompania Męska.

Wiera Niczyporuk jest jedną z najwybitniejszych podlaskich śpiewaczek, dwukrotną laureatką Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym, a także zwyciężczynią II Ogólnopolskiego Konkursu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”. Charakteryzują ją mocny, nośny głos, niesamowita pamięć do pieśni, umiejętność opowiadania i otwartość na nowych ludzi. Podczas koncertu zaśpiewa ze swoją siostrzenicą - Walentyną Troc.

Kompanię Męską z Kalinówki Kościelnej tworzą śpiewacy pogrzebowi oraz członkowie chóru parafii Kalinówka Kościelna (gm. Knyszyn, woj. podlaskie). Jej liderem jest Jan Szklarzewski ze wsi Guzy. Wystąpi on wraz z: Andrzejem Skutnikiem, Wojciechem Gurłaczem, Donatem Sadowskim oraz Krzysztofem Szaciło. Kompania w 2018 r. została laureatem Złotej Baszty podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Do udziału we wspólnym śpiewaniu nie są wymagane wcześniejsze doświadczenia ani umiejętności wokalne.

EtnoNurty to cykl prezentujący zespoły czerpiące z melodii tradycyjnych i folkowych, łączący je z brzmieniami współczesnymi, jazzowymi oraz klasycznymi. Koncerty pokazują, że współczesne interpretacje muzyki tradycyjnej i folkowej mogą iść w różnych kierunkach, przybierać różne nurty, jednak wciąż odnosić się do przeszłości.

źródło i fot.: Podlaski Instytut Kultury
red.: Paulina Tołcz  

Opublikował: Małgorzata Sawicka

26 października 2023

Powrót na początek strony