Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wystawa „Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Jego Muzeum w Okopach” na Litwie

29 sierpnia 2023

Wystawę można oglądać do 30 września

Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 3 września, o godz. 10.30, w Parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach, przy ul. Kościelnej 37, na Litwie. Będzie można ją oglądać do 30 września br. Ekspozycja opowiada o życiu i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego oraz o jego męczeńskiej śmierci. Na wystawie można zobaczyć również etapy prac prowadzących do powstania Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach, nowego Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, oraz wizualizacje projektu muzeum.

Przypomnijmy, że celem powołania muzeum jest przedstawienie szeroko pojętego dziedzictwa osoby bł. ks. Jerzego Popiełuszki, pochodzącego z wsi Okopy na Podlasiu. Będzie to nowoczesna placówka edukacyjna, która dzięki najnowszym środkom audiowizualnym przedstawi widzom jednego z najwybitniejszych obywateli powojennej Polski.

– Muzeum będzie opowiadać o życiu i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego Popiełuszki i percepcji idei „Zło dobrem zwyciężaj”, która stała się mottem dążeń opozycji antysocjalistycznej w Polsce w latach osiemdziesiątych XX wieku. Ekspozycja przybliży zwiedzającym także rozwój kultu kapłana męczennika oraz pamięć o nim i ważną rolę, jaką odegrała jego spuścizna duchowa, stając się, obok nauczania Jana Pawła II, jednym z filarów kształtowania postaw społecznych u schyłku komunizmu w Polsce – mówiła kurator wystawy, dr Ewa Rogalewska.

 

Dodała, że ofiara, jaką była śmierć kapłana, przyczyniła się do rozwoju opozycji antykomunistycznej oraz umocnienia wolnościowych postaw i odrodzenia Związku NSZZ „Solidarność”, którego bł. ks. Popiełuszko od 2014 roku jest oficjalnym patronem.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku apeluje o przekazywanie pamiątek związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszką oraz czasami mu współczesnymi. Zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail: okopy@muzeum.bialystok.pl lub pod nr. tel.: 85 740 77 31.

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Barbara Likowska-Matys
fot.: R. Olkowski

 

Publikujący: Barbara Likowska-Matys

29 sierpnia 2023

Powrót na początek strony