Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Wystawa poświęcona pamięci Mieczysława Fogga w OFiP

25 kwietnia 2022

To największa do tej pory wystawa ukazująca karierę estradową Mieczysława Fogga. Ekspozycję powstałą w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Jej przygotowanie wsparł zarząd województwa, przyznając w poniedziałek, 25 kwietnia, 10 tys. zł dotacji z budżetu województwa.

Na wystawie czasowej prezentowane są pamiątki pochodzące z rodzinnego archiwum Mieczysława Fogga, prawnuka artysty oraz ze zbiorów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Wśród nich znajdują się unikatowe, nieudostępnione wcześniej szerszej publiczności eksponaty, m.in. fotografie, odznaki, pamiątki z podróży oraz pianino, które towarzyszyło pieśniarzowi przez całe życie. Ekspozycję uzupełniają wspomnienia Mieczysława Fogga oraz archiwalne nagrania z Telewizji Polskiej.

Mieczysław Fogg, właściwie Mieczysław Fogiel, urodził się 30 maja 1901 r. w Warszawie. Był świadkiem odzyskania przez Polskę niepodległości, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a także występował w teatrach i kabaretach dwudziestolecia międzywojennego. Był jednym z uczestników Powstania Warszawskiego w czasie II wojny światowej, widział zgliszcza i odbudowę stolicy. Żył i koncertował również w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Mieczysław Fogg zmarł 3 września 1990 r. tuż po zmianie ustroju państwa.

Dzięki swojej miłości do stolicy Mieczysław Fogg został okrzyknięty „Pieśniarzem Warszawy”. Jego twórczość i upowszechnianie polskiej piosenki obiegły jednak cały świat.

Ja Polonusom przywożę ich młodość. (…) I ich dawne piosenki śpiewa im ten sam artysta – nie ktoś nowy, tylko ja. To jest mój cel, sens, idea moich wyjazdów zagranicznych.

Mieczysław Fogg był orędownikiem kultury narodowej wszystkich Polaków, wszystkich pokoleń.
Dlatego też mianowano go Pieśniarzem Polaków.

Wystawę będzie można oglądać do 30 września – od wtorku do niedzieli, w Sali Wystawowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 w godzinach pracy kasy biletowej.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

25 kwietnia 2022

Powrót na początek strony