Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zakończyły się „Podlaskie Wakacje z Kulturą”

25 sierpnia 2023

dzieci wraz z opiekunami pozują do wspólnego zdjęcia

Podlaskie Wakacji z Kulturą / Dawid Korpacz

Warsztaty muzyczne i plastyczne, spotkania z zawodnikami podlaskich klubów sportowych, wizyty w samorządowych instytucjach kultury – to tylko część atrakcji, które czekały na najmłodszych w minionym tygodniu. Podlaski Instytut Kultury (PIK) zakończył drugą turę półkolonii, które były dofinansowane przez samorząd województwa. W piątek , 25 sierpnia – ostatniego dnia turnusu – z dziećmi spotkał się Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

– Największym podziękowaniem za ten czas są Wasze uśmiechnięte buzie. Cieszę się, że Wam się podobało – powiedział Marek Malinowski.

Dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury Wiktoria Wnorowska mówiła, że tegoroczne kolonie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszystkie miejsca zostały wykupione w trzy minuty od ogłoszenia naboru.

– Przez te kilka dni staraliśmy się, żeby nie było czasu na nudę. Pokazaliśmy dzieciom, czym jest kultura. Dzieci odbyły podróż kulturalną przez poszczególne instytucje kulturalne w naszym województwie. Zobaczyły ciekawe miejsca, które warto odwiedzać – powiedziała.

– Działo się bardzo dużo. Było spotkanie ze sportowcami, czas z książką, kino, wyjazdy integracyjne do instytucji kultury. Odbiór jest bardzo pozytywny, to cieszy nas najbardziej – dodała Agnieszka Kurzyna-Zarzecka, zastępca dyrektora PIK.

Półkolonie trwały 5 dni, od poniedziałku do piątku (21-25.08). W tym czasie dzieci spotkały się z przedstawicielami służb mundurowych, władz samorządowych, a także białostockich klubów sportowych: Lowlanders Białystok i Białostockiej Akademii Siatkówki. Dzieci zwiedziły instytucje związane z kulturą. Zobaczyły m.in. Operę i Filharmonię Podlaską, Książnicę Podlaską i bawiły się przy ognisku w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Dagmara Bielawska, jedna z wychowawców na półkoloniach z PIK, powiedziała, że atrakcji było niemało, a dzieci bawiły się świetnie.

Jedenastoletnia Ada powiedziała, że najbardziej będzie wspominać przyjaźnie, które nawiązała w trakcie trwania turnusu.

– Wszystkie miejsca, które zobaczyliśmy, były super. To był fajny czas spędzony z moimi koleżankami i przyjaciółmi – mówiła.

Kolejna uczestniczka kolonii Amira dodała, że najbardziej podobało się jej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

– Super było tam ognisko z kiełbaskami i leżenie w hamakach – wspominała.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy półkolonii otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz torby z upominkami, wręczane przez Marka Malinowskiego.

Łącznie z półkolonii z PIK skorzystało w tym roku 90 dzieci z regionu.

Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Dawid Korpacz

Opublikował: Dawid Korpacz

25 sierpnia 2023

Powrót na początek strony