Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zakończyły się zdjęcia do serialu historycznego „Dewajtis”

15 września 2023

Dewajtis w Nowogrodzie

Premiera serialu, do którego zdjęcia były realizowane m.in. w Muzeum-Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie odbędzie się 17 września na antenie TVP 1. W poniedziałek, 11 września po raz ostatni muzeum gościło ekipę filmową produkcji na podstawie powieści Marii Rodziewiczówny o tym samym tytule.

– To był wyjątkowy czas dla naszego muzeum. Mogliśmy z bliska obserwować pracę aktorów na planie oraz od kuchni poznać kulisy powstawania dużej produkcji fabularnej. To naprawdę imponujące przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest bardzo dużo osób. Cieszy nas też, że znaczna część statystów w filmie to mieszkańcy Nowogrodu i okolic. Dla nich to była również wspaniała przygoda - mówił Juliusz Jakimowicz, dyrektor Skansenu Kurpiowskiego.

Podkreślał też znaczenie promocyjne, jakie dla muzeum ma realizacja zdjęć do tego filmu właśnie w Nowogrodzie.

– Było trochę zamieszania, ale warto było przeżyć trochę niedogodności, gdyż film będzie również świetną promocją Skansenu Kurpiowskiego. Widzowie w całej Polsce będą mogli zobaczyć, jak piękną scenerią do filmów historycznych jest muzeum w Nowogrodzie - dodał.

Na pożegnanie, pracownicy muzeum podarowali ekipie filmowej własnoręcznie przygotowane kurpiowskie pieczywo obrzędowe, tzw. byśki.

„Dewajtis” to historia o honorze, miłości i rodzinie rozgrywająca się na terenach XIX-wiecznej Żmudzi. Splatają się tu losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło powstanie styczniowe.

W obsadzie znaleźli się m.in. Karol Dziuba, Michalina Olszańska, Mirosław Baka, Małgorzata Pieczyńska, Maria Pakulnis, Tomasz Sapryk, Anna Bielawska, Elżbieta Trzaskoś, Wojciech Skibiński, Grażyna Barszczewska, Marek Bukowski, Jakub Guszkowski, Wacław Warchoł i Katarzyna Zarychta.

Premiera pierwszego odcinka już w niedzielę 17 września w TVP 1 o godzinie 20.20. Zdjęcia do serialu były też kręcone na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Aneta Kursa
fot.: Muzeum-Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

Opublikował: Edyta Chodakowska-Kieżel

15 września 2023

Powrót na początek strony