Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zapusty w Skansenie

6 lutego 2024

Zapusty w Skansenie / PMKL

Korowód przebierańców, obrzędy towarzyszące ostatkom, z pączkami, faworkami, muzyką i tańcami – to wszystko z okazji kończącego się karnawału. W najbliższą niedzielę, 11 lutego w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) w Wasilkowie, odbędą się tradycyjne podlaskie zapusty. Wstęp jest bezpłatny.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do 15.00 na terenie PMKL w Wasilkowie. To niepowtarzalna okazja, żeby poczuć atmosferę karnawału na podlaskiej wsi, takiego jak przed laty.

Jak dawniej wyglądały zapusty na podlaskiej wsi? Kolorowo i radośnie! Najbardziej charakterystycznym zwyczajem karnawałowym zawsze było przebieranie się.  Przebranie miało rozśmieszać i przenosić wszystkich biorących udział w zabawie do innej, magicznej rzeczywistości. Ludzie przebierali się nie tylko za zwierzęta, ale też postacie „nie z tego świata”, jak diabeł, anioł czy śmierć. Czasem mężczyźni udawali kobiety i odwrotnie. Przebierańcy chodzili od domu do domu, domagając się poczęstunku. Zabawa kończyła się w karczmie wspólnym biesiadowaniem i tańcami.

Na „Zapustach w Skansenie” będzie można podziwiać korowód przebierańców, a do tańca zagra Kapela Braci Rejwów. Odbędą się warsztaty tańców tradycyjnych, warsztaty wykonywania masek karnawałowych, warsztaty  smażenia faworków i degustacja zapustnych słodkości.  To też tradycja! Tłuste smakołyki pozwalały najeść się do syta przed czterdziestodniowym postem.

Przez cały czas trwania imprezy można będzie zwiedzać wystawy we dworze z Bobry Wielkiej, a chętni, którzy przyjdą z własnym koszyczkiem, będą mogli spędzić czas przy ognisku.

oprac.: Monika Pańko
źródło: PMKL

Opublikował: Małgorzata Sawicka

6 lutego 2024

Powrót na początek strony