Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zaroiło się od tęcz i zawieruch. Pejzaże ze zbiorów Muzeum Podlaskiego na wystawie czasowej w Bielsku Podlaskim

5 kwietnia 2022

Pejzaż Ignacy Pieńkowski

Pejzaże autorstwa malarzy polskich z XIX i XX wieku to znacząca kolekcja w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, gromadzona od początku powstania instytucji w 1949 roku. Wernisaż wystawy poświęconej tej kolekcji odbędzie się 8 kwietnia o godz. 12 w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim.

Na wystawie zobaczymy prace wybitnych malarzy: Anny Bilińskiej, Józefa Chełmońskiego, Juliana Fałata, Stanisława Kamockiego, Rafała Malczewskiego, Czesława Wierusza-Kowalskiego, Stanisława Witkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego i innych. Szczególnie wdzięczne są niewielkie pejzaże Jana Stanisławskiego. Na ekspozycji zaakcentowano także wątki regionalne – prace Placydy Bukowskiej, Ignacego Pieńkowskiego czy Włodzimierza Wasilewicza.

Malarstwo pejzażowe rozwinęło się w Polsce szczególnie w XIX wieku. Okresem jego rozkwitu były również epoka Młodej Polski i cały wiek XX.

Na pejzażach przedstawiających różne pory roku, dnia i nocy możemy oglądać paletę barw oraz światłocienia w różnych technikach malarskich (obrazy olejne i akwarele). Widz może podziwiać polską (nizinną i górską) i śródziemnomorską przyrodę, a także kunszt artystyczny pejzaży ze scenami architektonicznymi czy marynistycznymi.

zaproszenie.jpg

źródło i fot.: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel

Publikujący: Edyta Chodakowska-Kieżel

5 kwietnia 2022

Powrót na początek strony