Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zbliża się wielkie muzyczno-literackie wydarzenie, czyli XV Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus

18 września 2023

XV Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus

To będą trzy dni wypełnione muzyką w wykonaniu młodych artystów oraz wielkich gwiazd: Urszuli Dudziak, Hanny Banaszak i Stanisława Soyki. W dniach od 29 września do 1 października, miłośnicy muzyki będą mogli wysłuchać utworów, gdzie oprócz dobrego brzmienia liczy się przede wszystkim wartościowy tekst. W poniedziałkowej (18.09) konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie Podlaski Instytut Kultury zaprezentował szczegółowy program festiwalu. Na wydarzenie zaprasza Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz Podlaski Instytut Kultury.

Festiwal od początku promuje piosenki z dobrą muzyką i dobrym tekstem, a do tego odkrywa młode talenty. Podczas trzech dni festiwalu zakwalifikowani uczestnicy, w tym roku to dwudziestu utalentowanych wykonawców z całej Polski, prezentują piosenki z repertuaru Łucji Prus – artystki pochodzącej z Białegostoku oraz utwory zarówno znanych, jak i debiutujących autorów piosenki literackiej. Towarzyszy im wspaniały band Piotra Matuszczyka. Występy ocenia znakomite jury, w którym zasiadają m.in. Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Nula Stankiewicz, Jan Wołek. Festiwal jest adresowany przede wszystkim do uczniów i studentów szkół artystycznych – teatralnych, muzycznych, estradowych, ale także do osób dotychczas niezwiązanych zawodowo ze sceną.

- Podlaski Instytut Kultury jest swego rodzaju trampoliną do kolejnych etapów w karierze tych młodych ludzi. Dla niektórych uczestników festiwalu jest to być może pierwszy występ, a dla niektórych ostatni przed wielką karierą muzyczną – mówiła podczas konferencji Dyrektor PIK Wiktoria Wnorowska.

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus organizowany jest przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku od 2008 roku. Najprościej rzecz ujmując to czas wypełniony przesłuchaniami i występami młodych, utalentowanych artystów oraz koncertami wybitnych muzyków polskiej sceny. Festiwal ma już stałą publiczność, która z niecierpliwością czeka na prezentacje młodych piosenkarzy oraz recitale znanych i lubianych artystów, którzy z przyjemnością wracają do starych, dobrych tekstów Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty czy Jana Wołka w nowych aranżacjach i interpretacjach. W tym roku na festiwalu wystąpią: Urszula Dudziak, Hanna Banaszak oraz Stanisław Soyka.

- W tym roku naprawdę zaszaleliśmy z programem. Uważam, że jest niesamowity.  Każdy może wybrać coś dla siebie. Urszula Dudziak, Stanisław Soyka, Hanna Banaszak – przygotowaliśmy koncerty takich gwiazd. Ale w szczególny sposób zapraszam na przesłuchania konkursowe, na które wstęp jest wolny. Pamiętajmy, że młodzi wykonawcy potrzebują wsparcia publiczności – zachęcała Marta Szałkiewicz, koordynatorka festiwalu.

- Dzięki temu festiwalowi możemy się rozwijać – mówiła Maria Sawicka, jedna z uczestniczek tegorocznej edycji festiwalu, która wystąpiła podczas konferencji prasowej – jest tu przemiła atmosfera, widownia zawsze nas wspiera i nam kibicuje. Możemy się inspirować nowymi utworami, które słyszymy, do tego koncerty gwiazd.

Młodzi wykonawcy przyjechali z całej Polski, między innymi z Warszawy, Nowego Sącza, Puław, Kętrzyna, Poznania, Hajnówki, Kłodzka, Wasilkowa i cztery osoby z Białegostoku.

Program festiwalu:

 • 29.09 (piątek)
  - godz. 19, Koncert Urszuli Dudziak , bilety: 130 zł
 • 30.09 (sobota)
  - godz. 12, Przesłuchania konkursowe, wstęp wolny
  - godz. 20, Koncert Stanisława Soyki, bilety: 100 zł

 • 1.10 (niedziela)
  - godz. 17, Koncert galowy laureatów XV FPL i Justyny Rainko, laureatki XIV FPL 
  - Koncert Hanny Banaszak, bilety: 100 zł

Bilety na koncerty można nabyć online na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury oraz w Spodkach PIK od 18 września, ul. św. Rocha 14  (w godz. od 8.00 do 16.30), jak również bezpośrednio przed koncertem. W sprzedaży są też karnety na wszystkie koncerty w cenie 300 zł.

źródło: Podlaskie Instytut Kultury 
oprac.: Paulina Dulewicz

Publikujący: Paulina Dulewicz

18 września 2023

Powrót na początek strony