Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zespół Padlaski Wianok otworzył koncert „Mazowsze i Przyjaciele”

15 kwietnia 2024

/ fot.: Ilona Karpiuk, stowarzyszenie AB-BA

Amatorski zespół taneczny z Województwa Podlaskiego miał okazję, w sobotę 13 kwietnia, wystąpić na jednej z najważniejszych scen dla kultury ludowej w kraju – w siedzibie grupy Mazowsze w Karolinie. Dla członków Padlaskiego Wianoka zatańczenie na wydarzeniu tej klasy było ogromnym sukcesem.

– Jesteśmy szczęśliwi, że nasza młodzież przy pełnej sali mogła celebrować radość z występu, podziwiać artystów „Mazowsza”, podglądać takie zespoły jak ZPiT AGH Krakus im. Wiesława Białowąsa czy ZPiT Mały Śląsk. Cieszymy się też, że zespół w tak zaszczytny sposób mógł reprezentować kulturę białoruską, kulturę regionu oraz Województwo Podlaskie – mówiła Ilona Karpiuk ze stowarzyszenia AB-BA, prowadzącego zespół Padlaski Wianok.

Jak też zauważyła, we wrześniu tego roku grupa taneczna rozpocznie swój 10. sezon artystyczny. W porównaniu do innych zespołów biorących udział w koncercie historia Podlaskiego Wianoka jest znacznie krótsza, co dodatkowo podkreśla skalę sukcesu zespołu.

Grupa swój program oparła o białoruską tradycję taneczną w duchu jedności polsko-białoruskiej. Jej symbolem był polonez otwierający występ i autorska wersja krakowiaka. Z kolei koncert zwieńczyło wspólne wykonanie z pozostałymi grupami utworu „Piękna nasza Polska cała”.

Za układ taneczny zaprezentowany podczas wydarzenia odpowiedzialna była Oksana Prus, kierownik artystyczny zespołu i jego główny choreograf.

Działalność zespołu współfinansuje Województwo Podlaskie.

źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego AB-BA
fot.: Ilona Karpiuk, stowarzyszenie AB-BA
oprac.: Dawid Korpacz

Publikujący: Dawid Korpacz

15 kwietnia 2024

Powrót na początek strony