Dobra zabawa i spotkanie z tradycją. Zielone Świątki w Skansenie - 28 maja o godz. 11
Zielone Świątki w Skansenie / PMKL
W kulturze ludowej to zakończenie okresu zimowego - początek lata, a symbolem Zielonych Świątek, co znalazło odbicie w nazwie, jest zieleń - liście tataraku, które dawniej rozsypywano na podłodze w izbie oraz zielone gałęzie brzozy, lipy i klonu. Zielonymi gałązkami majono też pola.
Jednym ze zwyczajów ludowych towarzyszących Zielonym Świątkom było „chodzenie z królewną” lub „wodzenie kusta” (zwyczaj wywodzący się z Polesia), mające chronić uprawy przed zniszczeniem, zapewnić dobre plony. W tym roku podczas „Zielonych Świątek w Skansenie” widowisko obrzędowe „wodzenie kusta” odtworzy zespół „Żemerwa”.
Będzie też, jak co roku, wiele innych atrakcji, między innymi: Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego, jarmark, na którym można będzie kupić prace twórców ludowych i smakołyki podlaskiej kuchni, pokazy etnograficzne (tłoczenie oleju, plecionkarstwo, wypał dziegciu czy wyrób pojemników z kory), warsztaty edukacyjne dla najmłodszych.
Zielone Świątki to potoczna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego. Chrześcijanie obchodzą je na pamiątkę wydarzenia, które miało miejsce w pięćdziesiątym dniu po zmartwychwstaniu Chrystusa. Duch Święty zstąpił na zebranych w wieczerniku apostołów, którzy zaczęli mówić wieloma językami, by głosić ewangelię wśród narodów. Chwila ta uważna jest za początek Kościoła.
źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
oprac.: Aneta Kursa