Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zitojta do nas, czyli telewizyjny wizerunek unikalnego regionu

20 listopada 2023

W jesiennej scenerii Muzeum-Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie z udziałem wicemarszałka Marka Olbrysia redaktor Ewa Mamińska z TVP realizowała w piątek, 17 listopada, materiał do jednego z ostatnich odcinków cyklu reportaży „Rok na Kurpiach”.

– Dobiega końca pierwszy pełny rok działalności Skansenu, jako instytucji Województwa Podlaskiego. Przypomnę, że jest pod pieczą marszałka od lipca 2022. Jest to rok nowych natchnień i nowej jakości. Przede wszystkim ten czas przyniósł stuprocentowy wzrost  liczby odwiedzających. Byli to goście z kraju, ale także wielu obcokrajowców. Skansen w Nowogrodzie jest jedną z najważniejszych wizytówek odrębności kulturowej Kurpiów. Ma przy tym przepiękne położenie  na skarpie nad doliną Narwi i chyba żadne w naszym kraju muzeum na wolnym powietrzu nie jest pod tym względem tak atrakcyjne – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Podkreślił także, iż „marszałkowski” rok w Skansenie pod kierownictwem dyrektora Juliusza Jakimowicza już przyniósł wiele imprez, w tym tradycyjną Niedzielę na świętego Rocha z wyjątkowo bogatym programem, ale także warsztaty poświęcone unikalnym zawodom i inne przedsięwzięcia edukacyjne, spotkania, koncerty. Placówka stała się także scenerią realizacji niezwykle popularnego serialu Telewizji Polskiej „Dewajtis”.     

– Jest się czym pochwalić, ale jest też jeszcze wiele do robienia w tej sferze podstawowej opieki nad obiektami, które odczuwają czas i pogodę. Konieczne jest unowocześnienie instalacji energetycznych, przeciwpożarowych, systemu monitoringu. Jednym z zadań jest także odrodzenie karczmy z rejbakiem, fafernuchami, pampuchami, piwem kozicowym i innymi smakołykami kuchni kurpiowskiej – dodał wicemarszałek.

W planach finansowych województwa na przyszły rok Skansen Kurpiowski będzie miał na bieżącą działalność blisko 3 miliony złotych (jako instytucja samorządu Łomży miał mniej niż 800 tys.), a dodatkowo jeszcze może liczyć na fundusze na inwestycje i remonty.

Najbliższy reportaż z cyklu „Rok na Kurpiach” będzie emitowany w TVP Białystok w czwartek, 23 listopada, o godz. 19.20. Archiwalne odcinki można znaleźć na internetowej stronie Telewizji Polskiej.

– Zitojta do nas – zapraszają realizatorzy.   

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Anna Augustynowicz

Opublikował: Małgorzata Sawicka

20 listopada 2023

Powrót na początek strony