Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Spotkanie marszałka Artura Kosickiego ze Swiatłaną Cichanouską

14 lipca 2023

Marszałek Artur Kosicki ze Swiatłaną Cichanouską

Spotkanie marszałka Artura Kosickiego ze Swiatłaną Cichanouską / Kamil Timoszuk/UMWP

Utworzenie Centrum Kultury Białoruskiej i unijne wsparcie finansowe dla uchodźców politycznych z Białorusi – to główne tematy poruszane podczas oficjalnej wizyty przedstawicieli białoruskiej opozycji demokratycznej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Spotkanie z marszałkiem Kosickim odbyło się w piątek, 14 lipca. Swiatłanie Cichanouskiej towarzyszyli białoruscy dyplomaci i politycy, m.in. były ambasador Białorusi w RP Paweł Łatuszka.

W spotkaniu uczestniczyli także: Ambasador RP w Mińsku Artur Michalski i zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka Wojciech Tołkin-Żmijewski.

Szefowa Zjednoczonego Gabinetu Tymczasowego Białorusi podziękowała za działania Województwa Podlaskiego na rzecz rozwoju kultury i tradycji mniejszości białoruskiej zamieszkującej nasz region.

– To niezwykle ważne dla całej społeczności białoruskiej i w Polsce, i na Białorusi – mówiła Swiatłana Cichanouska.

Centrum Kultury Białoruskiej

Podczas spotkania marszałek Kosicki przedstawił koncepcję utworzenia miejsca, które miałoby skupiać i integrować środowiska mniejszości białoruskiej oraz Białorusinów uciekających do Polski przed reżimem Aleksandra Łukaszenki.

Utworzenie takiej instytucji to wspólny pomysł środowisk związanych z mniejszością białoruską oraz podlaskich samorządowców.

– Chcemy miejsca, które byłoby zarządzane przez osoby związane ze środowiskiem, które zajmowałoby się promocją białoruskiej kultury, przedsięwzięciami ważnymi dla mniejszości białoruskiej, ale też udzielałoby wsparcia przybywającym do nas obywatelom Białorusi – mówił marszałek.

W jego ramach organizowany miałby być m.in. Festiwal Przebudzonych „Tutaka”– wielkie święto białoruskiej kultury. Jak poinformował marszałek, centrum mogłoby zostać powołane przez samorząd województwa najpóźniej w październiku br.  

Wsparcie unijne dla białoruskich uchodźców

Artur Kosicki poinformował też, że samorząd w najbliższym czasie wystąpi do Komisji Europejskiej  o udzielenie finansowego wsparcia dla uchodźców politycznych w przebywających w Podlaskiem.

– Dużo mówi się o uchodźcach wojennych z Ukrainy i to jest zrozumiałe, ale do nas przybywa także wiele osób uciekających przed reżimem Łukaszenki. Im również należy się wsparcie. Chcielibyśmy uświadomić to Komisji Europejskiej – mówił marszałek.

Zwrócił się też do Swiatłany Cichanouskiej o popieranie jego działań w tej kwestii podczas spotkań z przywódcami unijnymi.

Podziękowania i wyrazy uznania dla działań podlaskiego samorządu za wspieranie mniejszości białoruskiej złożył Paweł Łatuszka. Nawiązał też do sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi.  

– To jest straszne, że liderzy mniejszości polskiej tacy jak Andrzej Poczobut znajdują się w więzieniu. Jesteśmy solidarni z narodem polskim, bo Andrzej Poczobut jest dla nas bohaterem – dodał.  

W czasie spotkania poruszono też kwestie dotyczące planowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmian w szkołach z obowiązkowymi językami mniejszości narodowych.

Samorząd województwa na rzecz mniejszości białoruskiej

Tylko od 2021 r. z budżetu województwa na inicjatywy kulturalne środowisk mniejszości białoruskiej przeznaczono tu ponad 1,2 mln zł. (2021 r. – 136 tys. zł; 2022 r. – 448 tys. zł i w 2023 r. – prawie 700 tys. zł). 

Dofinansowano m.in.: Wieczorki Białoruskie, Święto Kultury Białoruskiej, Dożynki Białoruskie, Kupalle, spotkania kulturowe w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, a także Szkołę podlasko-białoruskich kulturowych i historycznych tradycji przy Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, spektakle i występy zespołów czy cykl prezentacji muzycznych białoruskiej mniejszości narodowej „Różnogłosie”. Wsparcie otrzymują także Studio Folkloru Tradycyjnego „Żemerwa” i rodzinne warsztaty rękodzieła ludowego.

We współpracę z białoruskimi artystami angażują się także podlaskie instytucje kultury: Podlaski Instytut Kultury, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki i Ośrodek „Pogranicze- sztuk, kultur, narodów” w Sejnach.

Mniejszość białoruska w Podlaskiem

Podczas przeprowadzonego w 2011 r. Narodowego Spisu Powszechnego (NSP) narodowość białoruską zadeklarowało 43.880 obywateli polskich, w tym: w województwie podlaskim – 38.358 osób. Według NSP używanie języka białoruskiego w kontaktach domowych zadeklarowało 40,6 tys. osób. Najwięcej polskich obywateli narodowości białoruskiej mieszka w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, gminach: Czyże, Dubicze Cerkiewne, Orla, Kleszczele czy Narew.

Do największych imprez kulturalnych mniejszości białoruskiej w Polsce zaliczają się), Festiwal „Piosenka Białoruska” w Białymstoku, Bielska Jesień Bardów, Święto Kultury Białoruskiej w Białymstoku, Święto „Kupalle” w Białowieży, Trialog w Krynkach i oczywiście Festiwal Przebudzonych „Tutaka” (wcześniej Festiwal Białoruskiej Muzyki Młodzieżowej „Basowiszcza”). Jego tegoroczna edycja właśnie się rozpoczyna, a Swiatłana Cichanouska będzie jej gościem honorowym.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Monika Pańko

14 lipca 2023

Powrót na początek strony