Delegacja z Gruzji w urzędzie marszałkowskim
Urząd marszałkowski odwiedziła delegacja z Gruzji. Celem wizyty studyjnej jest prezentacja dobrych praktyk z dziedziny turystyki i rozwoju produktu lokalnego / Kamil Timoszuk
Wizyta studyjna Gruzinów z regionu Dmanisi to element projektu „Rozwój turystyki wiejskiej na terenie rejonu Dmanisi poprzez wdrażanie innowacyjnego modelu budowy lokalnego produktu turystycznego”. W poniedziałek (18.11) spotkali się z przedstawicielami UMWP odpowiedzialnymi za turystykę i produkt lokalny. Bogdan Dyjuk opowiedział, jak wygląda struktura samorządu terytorialnego i w którym miejscu drabiny administracyjnej znajduje się urząd marszałkowski. Nawiązując do tematu spotkania, wskazał, że w centrum działań promocyjno-turystycznych województwa jest przyroda.
– W Polsce są 23 parki narodowe, w tym na terenie województwa podlaskiego aż cztery – powiedział Bogdan Dyjuk.
Celem projektu jest wsparcie rejonu Dmanisi, który znajduje się na południu Gruzji, w rozwoju turystyki regionalnej i produktu lokalnego, w tym zapoznanie z dobrymi praktykami, które są realizowane w Podlaskiem.
– Mamy ciekawą historię i wielu producentów. Nie wiemy jednak, jak produkty pakować, promować, by dowiedziało się o nich jak najwięcej osób i je kupiło. Nie mamy też rozwiązań systemowych, organizacji, które by się tym zajmowały na poziomie lokalnym – powiedział Beso Kalandadze, jeden z uczestników wizyty studyjnej w Podlaskiem.
Atrakcyjne turystycznie mogą być też małe miejscowości
Poznanie różnego rodzaju rozwiązań organizacyjnych czy też sposobów promocji ma być inspiracją do wprowadzenia podobnych zmian u siebie. Region Dmanisi słynie z cennych zabytków i odkryć archeologicznych – to tutaj dokonano epokowego odkrycia ludzkich szczątków sprzed prawie 2 mln lat. Ma jednak głównie charakter rolniczy – jest tu np. wielu producentów malin i produktów pszczelarskich. Region ma więc sporo do zaoferowania, ale znajduje się poza głównymi szlakami turystycznymi.
– Chcemy pokazać, jak przebiega współpraca na linii samorząd-producenci lokalni, jak wygląda wsparcie i promocja turystyki. W kolejnych dniach będziemy się spotykać z lokalnymi producentami, z ludźmi, którzy działają w obszarze szeroko rozumianej turystyki – wyjaśnił Paweł Jessa, koordynator projektu.
W programie są spotkania z właścicielami Augustowskiej Miodosytni, wizyta w gospodarstwie agroturystycznym „Leśny Dworek” (w planie m.in. warsztaty pszczelarskie i obróbki lnu) i Czereśniowej Pasiece czy ekologicznym gospodarstwie rolnym „Malina ze Szczuczyna”. Goście pojadą też do Korycina, który w ostatnim czasie zaczął się bardzo wyróżniać na turystycznej mapie województwa podlaskiego.
– Gmina Korycin jest przykładem tego, co można zrobić z wioski położonej na trasie między Białymstokiem a Augustowem, która wcześniej niczym specjalnym się nie wyróżniała. Gmina zaczęła swoją promocję od truskawki, poprzez ser koryciński, tkaninę dwuosnowową, Park Kulturowy Milewszczyzna czy Dom Dziedzictwa – tam się naprawdę dużo dzieje – podkreślał koordynator projektu.
Za każdym produktem stoi człowiek i jego historia
Województwo podlaskie odwiedza rocznie około milion turystów, w tym Region Puszczy Białowieskiej ok. 150 tys. Te liczby zrobiły na gościach wrażenie, mimo że Podlaskie nie należy do najpopularniejszych w kraju kierunków turystycznych. O współpracy z lokalnymi producentami i przedstawicielami branży turystycznej, a także metodach przyciągnięcia turystów także poza sezonem opowiadała Marta Grzelak, prezeska LOT „Region Puszczy Białowieskiej”. Wspomniała m.in. o współpracy z influencerami, wizytach studyjnych dla dziennikarzy czy też cyklu kolacji tematycznych w restauracjach poświęconych produktom lokalnym.
Z kolei Urszula Arter, zastępczyni dyrektora Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego, wymieniła liczne formy wsparcia, na jakie mogą liczyć lokalni producenci. To choćby udział w targach czy bezpłatne szkolenia, ale też np. etykiety i odpowiednio oznakowane nakrętki do słoików na miody. Jest też strona internetowa, która zawiera wiele praktycznych porad dla producentów, ale też ich prezentację (w bazie znajduje się już 260 producentów z całego regionu).
– Za każdym produktem stoi człowiek i jego historia. Poznanie tej historii może skłonić do zakupu produktu – powiedziała Urszula Arter.
Goście z Gruzji spędzą w Podlaskim najbliższy tydzień. Projekt jest współfinansowany w ramach programu „Polska Pomoc Rozwojowa 2024” Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Julia Szypulska
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk