Gaudeamus igitur na Uniwersytecie w Białymstoku
– W imieniu swoim i zarządu województwa całej społeczności akademickiej życzę udanego roku, a specjalne życzenia kieruję do studentów: zdobywajcie świat, spełniajcie swoje marzenia i bądźcie uczciwymi ludźmi – mówiła Wiesława Burnos.
Przekazała też na ręce rektora UwB prof. Roberta Ciborowskiego list marszałka Artura Kosickiego z okazji inauguracji roku akademickiego.
– Dzięki ogromnej pracy oraz znakomitym osiągnięciom pracowników naukowych, absolwentów i studentów – Państwa uczelnia tworzy uznaną markę i wartość na akademickiej mapie Polski oraz jest doceniana w wielu międzynarodowych rankingach. Osiągnięte sukcesy budują obraz Uniwersytetu w Białymstoku, jako współczesnej europejskiej uczelni, otwartej na nowe: idee, myśli i ludzi. Sprawia to, że wielu młodych ludzi z naszego województwa, a także innych regionów Polski, właśnie tutaj chce zdobywać wyższe wykształcenie oraz realizować swoje zawodowe i osobiste pasje – przekazał m.in. Artur Kosicki (pełna treść listu w załączeniu).
Uniwersytet w Białymstoku został utworzony w 1997 r. w miejsce działającej tu przez około 30 lat Filii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie w ofercie uczelni jest 39 kierunków I stopnia, II stopnia oraz jednolitych magisterskich, a także 25 propozycji na studiach podyplomowych. Kształci się tu niemal 8,5 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Z czego w tym roku do grona studentów dołączyło ok. 1,5 tys. osób.
Uniwersytet w Białymstoku został utworzony w 1997 r. w miejsce działającej tu przez około 30 lat Filii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie w ofercie uczelni jest 39 kierunków I stopnia, II stopnia oraz jednolitych magisterskich, a także 25 propozycji na studiach podyplomowych. Kształci się tu niemal 8,5 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Z czego w tym roku do grona studentów dołączyło ok. 1,5 tys. osób.
Rektor UwB prof. Robert Ciborowski podkreślał, że sytuacja uczelni zmienia się m.in. dzięki ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym.
– Szkolnictwo wyższe już od kilku lat jest w okresie głębokich przemian strukturalnych, które bardzo silnie wiążą się z tym, co się zmienia w naszym społeczeństwie. Uczelnie konkurują o środki finansowe, a przede wszystkim o możliwości rozwoju. Nie jest to rywalizacja do końca wyrównana, bo ci więksi mają zawsze trochę lepiej, ale myślę, że w tym wszystkim odnajdujemy się całkiem dobrze – zaznaczył. – W przypadku naszego uniwersytetu nie zmarnowaliśmy tych kilku lat, które minęły od wprowadzenia ustawy. Wydaje mi się, że nasza sytuacja jest o wiele lepsza niż kilka lat temu, szczególnie gdy chodzi o infrastrukturę, badania naukowe, może w nieco mniejszym stopniu o dydaktykę i wynagrodzenia, ale mam nadzieję, że to w przyszłym okresie również się zmieni na lepsze - zaznaczył.
Mówił też o planach na najbliższe miesiące.
– W tym roku te najważniejsze plany to rozbudowa infrastruktury. Przypomnijmy, że już lada moment uruchomimy w kampusie budowę Wydziału Humanistyki, a wiosną Wydziału Ekonomii i Zarządzania, który też pojawi się w kampusie. To są te kluczowe wyzwania – poinformował.
Uniwersytet pracuje również nad dostosowaniem oferty dydaktycznej do zmieniających się warunków społeczno- gospodarczych.
– Staramy się modyfikować chociażby programy studiów, tworzyć nowe kierunki. Za kilka lat mamy niż demograficzny, też musimy się do tego jakoś przygotować. Wyzwań jest dużo, ale uważam, że jeżeli infrastruktura będzie dobra, to też to będzie zachęta dla młodych ludzi – zaznaczył i dodał:
– Możliwości rozwoju jest bardzo dużo, bo mamy jako jedyna uczelnia wszystkie dziedziny: nauk ścisłych, nauk społecznych, nauk humanistycznych, a więc każdy u nas znajdzie coś, co go interesuje.
To ostatnia inauguracja na UwB pod przewodnictwem prof. Roberta Ciborowskiego. Funkcję rektora pełni on od 2016 r. i w przyszłym roku kończy się jego druga kadencja na tym stanowisku.
Podczas uroczystości pożegnano także kierownika artystycznego i dyrygenta Chóru Akademickiego Uniwersytetu w Białymstoku prof. Edwarda Kulikowskiego. To jedyny dyrygent chóru akademickiego w Polsce z tak długim stażem – prowadził zespół 46 lat. Teraz przekazuje batutę.
W uroczystościach akademickich, oprócz studentów i pracowników uczelni, wzięli udział m.in.: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, rektorzy uczelni, przedstawiciele duchowieństwa i służb mundurowych.
Aneta Kursa, Paulina Dulewicz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Paulina Dulewicz
- Trwa Międzynarodowy Puchar Polski w Boksie U-15 i U-17
- Igrzyska Wschodzących Mistrzów - Oferta złożona z pominięciem otwartego konkursu ofert
- 30-lecie Uczniowskiego Klubu Sportowego Hubal Białystok
- Młodzieżowe Mistrzostwa Polski U19 w Futsalu Kobiet - rozstrzygnięcie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert