Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Jagiellonia Białystok z rządowym wsparciem na zadaszenie boiska treningowego

12 września 2023

Przedstawiciele klubu Jagiellonia i samorządu stoją na murawie

Jagiellonia Białystok z rządowym wsparciem na zadaszenie boiska treningowego / Kamil Timoszuk

Już za kilka tygodni rozpoczną się prace nad nową halą pneumatyczną, tzw. „balonem”, nad boiskiem ze sztuczną nawierzchnią w ośrodku szkoleniowym Jagiellonii przy ul. Elewatorskiej. To dzięki 2,3 mln zł rządowego dofinansowania. We wtorek, 12 września, prezes klubu Wojciech Pertkiewicz podpisał umowę z wykonawcą zadaszenia. Na spotkaniu stronę rządową reprezentował Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Wzięli w nim udział także: marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Poprzednia hala pneumatyczna runęła w 2022 r. pod naporem silnego wiatru. Od tamtej pory klub stanął przed wyzwaniem organizacji treningów w miesiącach zimowych.

– Duże szczęście, satysfakcja, radość, że udało się ten problem rozwiązać — mówił Jacek Sasin, deklarując w imieniu rządu dalsze wsparcie, i dla Jagiellonii, i białostockiego sportu.

O tym, co wsparcie oznacza dla klubu, mówił jego prezes:

– Brak infrastruktury nie pozwala na przeprowadzenie pełnego treningu. Doświadczyliśmy tego ostatniej zimy. Wystarczyły niewielkie przymrozki, a setki dzieciaków nie mogły tutaj trenować. Hal nie jest wystarczająco dużo, a trening całoroczny jest niezbędny, by nie zostać w tyle za innymi klubami — mówił Wojciech Pertkiewicz.

Pomagamy i będziemy pomagać

Otrzymane ze środków centralnych dofinansowanie pozwoli na całkowite pokrycie kosztów odbudowy zadaszenia. Jak podkreślał podczas spotkania Jacek Sasin, wsparcie sportu to jeden z priorytetów obecnego rządu.

– W tym roku w budżecie na sport przeznaczona jest rekordowa kwota 3,5 mld zł – mówił minister.

Podkreślił, że znaczące środki na sport przekazują także spółki Skarbu Państwa, takie jak Orlen, PZU, banki, czy Enea, która jest sponsorem Jagielloni.

– To nie są przypadkowe działania, ale to jest rzeczywiście nasze przekonanie o potrzebie wspierania sportu (...) i uzupełnienie naszej polityki zdrowotnej. Ale przede wszystkim to powód do satysfakcji. Sukcesy sportowe dają nam powód do dumy – podsumował Jacek Sasin.

Sport to także priorytet dla podlaskiego samorządu, o czym mówił marszałek Artur Kosicki:

– Ważne jest, żebyśmy wspierali sport, nie tylko zawodowy, ale i amatorski — mówił marszałek. – W czasie tej kadencji przeznaczyliśmy już 50 mln zł z budżetu województwa na przeróżne działania: szkolenia młodzieży, turnieje, Team Podlaskie, czy nagrody dla sportowców. Widzimy, że to przynosi efekty — dodał.

Nowa hala ma być gotowa już w połowie listopada. Będą z niej korzystać zarówno zawodnicy zawodowi Jagiellonii, jak i trenująca w Akademii Jagiellonii młodzież.

We wtorkowej konferencji wzięli udział również: Zbigniew Pypczyński - Prezes Zarządu Akademii Piłkarskiej Jagiellonii Białystok oraz Szymon Kurdziel - przedstawiciel wykonawcy projektu, firmy InterHall, a także radni miejscy: Katarzyna Siemieniuk i Henryk Dębowski.

Dawid Korpacz
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Dawid Korpacz

12 września 2023

Powrót na początek strony