Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Jak rozwijać turystykę zrównoważoną w Podlaskiem? Konferencja turystyczna POT

13 grudnia 2024

Marszałek Łukasz Prokorym wziął udział w konferencji „Współpraca – Innowacje – Turystyka zrównoważona”, którą zorganizowała Polska Organizacja Turystyczna / Mateusz Duchnowski

Mamy imponującą przyrodę, bogate tradycje kulinarne, liczne szlaki rowerowe i spływy kajakowe, czyli wszystko, co potrzebne, by rozwijać turystykę zrównoważoną. To, nad czym warto jeszcze popracować, to certyfikaty ekologiczne dla obiektów turystycznych. Celem jest zaś zdobycie najbardziej atrakcyjnego turysty – świadomego i z zasobnym portfelem. – Jestem przekonany, że ta slow turystyka jest przyszłością naszego regionu – powiedział marszałek Łukasz Prokorym.

O mocnych stronach Podlaskiego pod kątem turystyki, wyzwaniach, z którymi mierzy się branża, ale też kierunkach rozwoju rozmawiano podczas piątkowej (13.12) konferencji „Współpraca – Innowacje – Turystyka zrównoważona”.

– Na pewno problemy branży turystycznej w ostatnim czasie spędzały sen z powiek nam, jako Zarządowi Województwa Podlaskiego. To ta branża najmocniej ucierpiała w wyniku zamkniętej granicy. Bardzo się cieszę, że konferencja o turystyce zrównoważonej odbywa się w woj. podlaskim. Zmienia się bowiem profil turysty, który do nas przyjeżdża. To ten, kto chce posmakować naszych sękaczy, mrowisk, marcinka, pobyć w ciszy w lesie, popływać kajakiem po Kanale Augustowskim – zauważył marszałek Prokorym.

Konferencję zorganizowała Polska Organizacja Turystyczna przy współpracy z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną. Jest ona podsumowaniem dwuletniego projektu o tej samej nazwie.

– Wiodącym tematem dzisiejszej konferencji jest oczywiście turystyka zrównoważona, czyli przyjazna środowisku przyrodniczemu, kulturowemu i społecznemu. Bardzo ważne jest też to, by turystyka sprzyjała nie tylko turystom, ale również mieszkańcom. W turystyce zrównoważonej chodzi także o efekt ekonomiczny mierzony nie tyle ilością turystów przyjeżdżających do danego miejsca, ale dochodami z turystyki – wyjaśniała Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Czy Podlaskie może być takim miejscem? Co do tego eksperci są zgodni. Nasz region ma wszelkie atuty – zarówno przyrodnicze, jak i kulturowe – by przyciągnąć takiego turystę. A to bardzo atrakcyjny turysta. To ktoś świadomy, wyedukowany, kto wypoczywa w rytmie slow. Co ważne, to jednocześnie turysta z zasobnym portfelem. Co zrobić, żeby przyciągnąć takiego turystę? Komunikować, i to już teraz, o tym, co mamy cenne, czym się wyróżniamy na tle innych regionów. To nie tylko Puszcza Białowieska, lecz także szlaki rowerowe, spływy kajakowe. Trzeba też komunikować o miejscach, które są dostępne dla osób niepełnosprawnych. Jak powiedziała wiceprezes POT, organizacja ma zamiar w najbliższej przyszłości certyfikować obiekty turystyczne. Podlaskie ma wszelkie szanse i warunki do tego, by zdobyć certyfikat destynacji zrównoważonej – czy to jako cały region, czy to subregion, czy też miejscowość. Co ważne, i to trzeba podkreślać nieustannie, jesteśmy regionem bezpiecznym.

– To jest region, który ma do zaoferowania wszystko. Od czerwca, a nawet jeszcze wcześniej, razem z panem marszałkiem i panią prezes, robiliśmy wszystko, żeby odczarować Podlaskie. Przekonać mieszkańców Polski i Europy, że woj. podlaskie jest regionem bezpiecznym i takim, który w obszarze turystyki może bardzo dużo zaoferować – powiedział Jacek Brzozowki, wojewoda podlaski.

Efektem konferencji będzie raport, który przygotuje POT. Znajdą się w nim m.in. rekomendacje co do dalszych działań.

– Ten materiał na pewno będzie dla nas inspiracją – zapewnił Bogdan Dyjuk, członek zarządu woj. podlaskiego odpowiedzialny za turystykę. – Równie ważną rzeczą będzie jednak współpraca wielu podmiotów, której celem jest uczynienie z turystyki mocnej gałęzi gospodarki regionu.

Program konferencji był bogaty i ciekawy, a wśród prelegentów byli eksperci praktycy. Rozmawiano m.in. o tym, jak współczesne technologie mogą wspierać turystykę czy jakie znaczenie dla rozwoju turystyki zrównoważonej ma promocja produktów lokalnych i współpraca z producentami. Podczas konferencji wojewoda podlaski wręczył także dwie odznaki honorowe Ministra Sportu i Turystyki dla osób zasłużonych dla turystyki. Są nimi Katarzyna Sadowska, dyrektor Biura Turystyki UMWP i nowa prezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.

W konferencji wziął też udział Łukasz Nazarko, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego.

Julia Szypulska
red.: Anna Tyszkiewicz
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Julia Szypulska

13 grudnia 2024

Powrót na początek strony