Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Już w najbliższą sobotę Rajd Podlaski!

5 czerwca 2024

Oficjele stoją w rzędzie przed ścianką ze sponsorami.

Już w najbliższą sobotę Rajd Podlaski! / Paweł Krukowski

Ponad 40 załóg, 11 prób sprawnościowych, 7 różnych lokalizacji. Tak prezentuje się tegoroczna 43. edycja Rajdu Podlaskiego. O szczegółach wydarzenia podczas środowej (05.06) konferencji prasowej mówili jego organizatorzy. Wziął w niej także udział marszałek Łukasz Prokorym – Województwo Podlaskie jest sponsorem tytularnym rajdu.

– Organizacja tego rajdu pokazuje wspaniałą współpracę między fachowcami, automobilklubem, miastem, województwem i spółką AC. Dzięki niej możemy cieszyć  wspaniałymi wydarzeniami w naszym mieście, takimi jak nadchodzący Rajd Podlaski – mówił marszałek.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się w formule KJS (Konkursowej Jazdy Samochodem) w ramach 3. rundy STAG Samochodowych Mistrzostw Białegostoku 2024 oraz 4. rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Okręgu Białostockiego 2024.

O skali nadchodzącego wydarzenia szczegółowo opowiedział Cezary Niewiarowski, prezes Automobilklubu Podlaskiego:

– W tym roku rajd ma rangę lokalną, ale zapewniam, że odbędzie się na tak samo wysokim poziomie co zawsze. Odcinki specjalne będą trochę krótsze, ale etap kluczowy w ścisłym centrum Białegostoku pozostaje bez zmian. Odbędzie się on o 16 na placu NZS-u. Wcześniej zapraszam wszystkich na obserwowanie wyczynów kierowców na poszczególnych odcinkach – mówił.

Zapowiedział też, że w przyszłym roku Rajd Podlaski wróci do rangi Mistrzostw Polski, a jego widzowie ponownie będą mogli cieszyć się widokiem samochodów rajdowych.

W sobotę załogi zmierzą się ze sobą na 7 trasach. Na początku zawodnicy udadzą się na tzw. Pętlę Białostocką, w której skład wchodzi odcinek specjalny przy byłej szkole WSAP, etap przy Pałacu Lubomirskich oraz trasa przy Kopcu Papieskim.

Potem zawodnicy pojadą do Łap, gdzie odbędą się część prób sprawnościowych. Następnie wrócą do stolicy województwa, by rywalizować między sobą na terenie byłego miasteczka ruchu drogowego BKS Hetman. Zawody zakończy etap przy placu NZS w centrum Białegostoku. W sumie dystans wszystkich prób sprawnościowych to ok. 20 km.

Rajd Podlaski to nie tylko test umiejętności kierowców, ale także doskonała okazja do integracji społeczności motoryzacyjnej i możliwość wymiany doświadczeń i dzielenia się pasją z entuzjastami. W trakcie całego dnia będą też dostępne rozmaite atrakcje, wśród nich m.in. wystawa retro go-kartów i innych ciekawych, zabytkowych pojazdów.

Organizatorem wydarzenia jest Automobilklub Podlaski i spółka AC. Finansowo wydarzenie wsparło Województwo Podlaskie i Miasto Białystok, które na konferencji reprezentował wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki.

Jak przypomniał Piotr Bagniuk, wiceprezes Automobilklubu Podlaskiego i dyrektor rajdu, imprezę rozpocznie poranna (godz. 10) ceremonia otwarcia na placu Jana Pawła II przy kościele farnym, którą poprowadzi Adam Kornacki, polski kierowca wyścigowy i dziennikarz motoryzacyjny znany ze swojej działalności w TVN Turbo.

Dawid Korpacz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

5 czerwca 2024

Powrót na początek strony