Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obchody 200-lecia budowy Kanału Augustowskiego w Brukseli

28 czerwca 2023

Trzech mężczyzn stoi pod zdjęciami podświetlonymi lampami

Z okazji 200. rocznicy utworzenia Kanału Augustowskiego z inicjatywy europosła Krzysztofa Jurgiela został zorganizowany wernisaż wystawy fotograficznej „Kanał Augustowski – nieodkryty polski raj” / fot.: M. Szczepura/ Biuro Województwa Podlaskiego w Brukseli

Z okazji 200-lecia Kanału Augustowskiego we wtorek, 27 czerwca, z inicjatywy europosła Krzysztofa Jurgiela odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Kanał Augustowski – nieodkryty polski raj”. Ekspozycja składa się z ponad 20 zdjęć autorstwa Andrzeja Sidora i Jadwigi Koniecko. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego

Motywem przewodnim spotkania było przedstawienie Kanału Augustowskiego jako miejsca przyciągającego pięknem przyrody i intrygującej kultury, które po prostu trzeba odkryć.

Rocznicy rozpoczęcia budowy kanału towarzyszy szereg działań opowiadających jego historię. Z uwagi na ograniczony dostęp do Parlamentu Europejskiego zorganizowano kolejną wystawę, która miała miejsce wieczorem, tego samego dnia, w Domu Polski Wschodniej w Brukseli. W wieczornym wernisażu uczestniczyli posłowie Parlamentu Europejskiego, pracownicy Komisji Europejskiego, polskich placówek dyplomatycznych oraz dziennikarze.

Z kolei od 30 czerwca rozpocznie się wystawa plenerowa przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli na rozległej esplanadzie imienia „Solidarności 1980”, która jest ogólnodostępna dla mieszkańców miasta, jak również turystów odwiedzających stolicę Unii Europejskiej. Wystawę będzie można też obejrzeć w czasie wakacji na ogrodzeniu Ambasady RP w Królestwie Belgii.

- Osobiście bardzo się cieszę, że możemy pokazać fragment Podlasia w Parlamencie Europejskim. Kanał Augustowski jako jeden z najważniejszych zabytków poprzemysłowych w Polsce jest jego świetną wizytówką. Mam nadzieję, że wystawa pomoże odkryć niezwykłe piękno regionu Posłom oraz wszystkim pracownikami Parlamentu Europejskiego ze wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej - powiedział Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Mirosław Korolczuk, burmistrz Augustowa zaznaczył, że Kanał Augustowski to obok Puszczy Białowieskiej największa atrakcja Województwa Podlaskiego.

- Jest jednym z najcenniejszych skarbów tego regionu. Zapraszam Państwa do odwiedzenie mojego miasta, Augustowa, i sprawdzenia na własne oczy, najlepiej z wysokości kajaka lub siodełka roweru dlaczego Kanał Augustowski jest taki urzekający - mówił.

Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Kanał Augustowski”.

- Bardzo się cieszę, że o Kanale Augustowskim możemy dzisiaj rozmawiać w sercu Europy – w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Ten niezwykły zabytek architektury, tak blisko związany z otaczającą go przyrodą, ale i losami mieszkańców, jest powodem do naszej szczególnej dumy - powiedział Bogdan Dyjuk, prezes Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Kanał Augustowski”.

***

Istniejący 200 lat Kanał Augustowski to innowacyjne, jak na ówczesne czasy, rozwiązanie technologiczne w dziedzinie hydro-inżynierii. Historia tego kanału sięga okresu zaborów, kiedy sąsiadujące ze sobą Prusy i Rosja prowadziły między sobą wojnę handlową. Skutkiem tego były utrudnienia związane z prowadzeniem handlu z terenów polskich. W odpowiedzi na to polscy inżynierowie podjęli się ambitnego zadania budowy kanału, który ominąłby pruskie terytoria i umożliwiłby transport towarów do litewskich portów.

Współcześnie Kanał Augustowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w kraju szlaków kajakowych w Polsce, a wokół Kanału i jezior augustowskich wytyczono liczne szlaki turystyczne, które umożliwiają zwiedzanie okolicy.

Michał Szczepura/ Biuro Województwa Podlaskiego w Brukseli
red.: Cezary Rutkowski

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

28 czerwca 2023

Powrót na początek strony