Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Odkrywamy Podlaskie Gminy – Krynki

30 listopada 2023

Tablica z napisem Krynki w tle widok z drona na tę miejscowość

Odkrywamy Podlaskie Gminy – Krynki

W ramach cyklu #OdkrywamyPodlaskieGminy poznajemy bliżej gminy naszego regionu. Na facebookowym profilu Województwa Podlaskiego przedstawiamy jedną z nich. Tym razem zapraszamy do gminy Krynki.

Gmina Krynki położona jest w powiecie sokólskim. Jej siedzibą jest miasto Krynki, które leży we wschodniej części województwa podlaskiego, nad rzeką Krynką, przy samej granicy z Białorusią, na wschód od Białegostoku. Nazwa miejscowości wywodzi się od słowa „krynica”, ponieważ znajduje się tu wiele małych źródeł – krynic.

To zakątek Polski, gdzie mieszają się kultury i wyznania. Siedziba gminy słynie z największego ronda w Polsce i niemal na całym świecie. Ma 12 odchodzących ulic. Większe jest jedynie w Paryżu.

Na obszarze całej gminy można odnaleźć pomniki dziedzictwa kulturowego. To miejsce, gdzie tradycje, obyczaje i kuchnia regionalna nadal są kultywowane.

Będąc w Krynkach, warto napić się wody z „Krzywej Rury”, źródła artezyjskiego, jakich kiedyś w miasteczku było mnóstwo. Powstawały na potrzeby przemysłu garbarskiego, który rozwijał się prężnie od drugiej połowy XIX w. „Krzywa Rura” znajduje się przy ulicy Granicznej.

Z historią Krynek nierozerwalnie wiążą się Żydzi, ludność prawosławna oraz Tatarzy, po których pozostały unikalne zabytki sakralne: cerkiew Narodzin Bogurodzicy, synagogi: chasydów słonimskich i kaukaska, a także ruiny Wielkiej Synagogi i kirkutu. W pobliskich Kruszynianach stoi meczet i mizar - cmentarz muzułmański. Obiekty te tworzą niesamowity klimat wzajemnej tolerancji.

Krynki i ich okolice to również ciekawy i piękny krajobraz, nieskażona przyroda Puszczy Knyszyńskiej oraz atrakcyjne zbiorniki wodne. Wartym odwiedzenia jest Rezerat Nietupa z licznymi szlakami turystycznymi, do pokonania pieszo, rowerem lub konno. Największym bogactwem naturalnym Krynek jest słynna w całej Polsce „Krynka” - wysokiej jakości woda o cechach wody mineralnej.

Paulina Tołcz
red.:  Paulina Dulewicz
fot.: Kamil Timoszuk

Opublikował: Dawid Korpacz

30 listopada 2023

Powrót na początek strony