Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Odkrywamy Podlaskie Gminy – Suchowola

7 września 2023

Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki / Kamil Timoszuk/UMWP

Z czego jest najbardziej znana Suchowola? Z tego, że w mieście położony jest Geograficzny Środek Europy. Wyznaczył go w 1775 r. królewski kartograf i astronom Szymon Antoni Sobiekrajski. Gmina ta ma jednak znacznie więcej do odkrycia. Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania.

Gmina Suchowola położona jest w powiecie sokólskim niespełna 25 km od granicy z Białorusią. Zajmuje teren 255 km2, na którym mieszka ok. 6,4 tys. mieszkańców. Większość jej powierzchni zajmują grunty uprawne – to gmina typowo rolnicza.

Pod względem przyrodniczym okolice Suchowoli są urokliwe. Północno-zachodnią granicę regionu wyznacza meandrująca Biebrza. Ze wschodu gmina graniczy z Puszczą Knyszyńską. Niezwykle wartościowym elementem okolicznego krajobrazu są Bagna Bachmackie wraz z jeziorem Jurdyga. Znajdują się tam unikalne gatunki ptaków i roślin. Można się natknąć na czaplę białą, łabędzia krzykliwego. Jest to też miejsce występowania owadożernej rosiczki.

Otoczenie natury i związane z nią piękno, cisza i spokój tworzą wprost idealne warunki do powstawania gospodarstw agroturystycznych. Na szczególną uwagę zasługuje Gospodarstwo Ekoturystyczne w Okopach – ,,Uroczanka”. Jego goście mogą skorzystać z bogatej oferty warsztatów: kulinarnych, artystycznych, plastyczno-technicznych, fotograficznych i ekologicznych. Młodsi turyści na pewno z chęcią skorzystają z oferty „Puszczykówki”, czyli wioski indiańskiej i krainy westernu otoczonej  Biebrzańskim Parkiem Narodowym i jeziorami augustowskimi.

Gmina Suchowola, a konkretnie wieś Okopy, była miejscem, w którym urodził się i wychował błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Park Miejski w Suchowoli i liceum, do którego uczęszczał, nosi teraz jego imię, a miejscowość  Okopy stała się celem licznych pielgrzymek organizowanych, by uczcić pamięć księdza. A w przyszłości powstanie tam muzeum imienia ks. Popiełuszki.

Miasto Suchowola posiada kilka interesujących atrakcji. Czołowym zdaje się XIX-wieczny zabytkowy kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli, w którym znajdują się relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W Parku Miejskim można znaleźć łuk z Krzyżem Papieskim, będący elementem ołtarza wybudowanego z okazji pobytu Ojca Św. Jana Pawła II w Białymstoku, pomnik ks. Jerzego Popiełuszki, głaz symbolizujący Geograficzny Środek Europy, kamienne tablice przedstawiające najważniejsze wydarzenia w historii miasta i podświetlane fontanny.

Suchowola oprócz bycia geograficznym centrum Europy stara się również uzyskać miano regionalnego centrum kultury. Na terenie miasta działa Centrum Trzech Kultur w Suchowoli, w którym można zobaczyć wystawy poświęcone kulturze polskiej, żydowskiej i tatarskiej. Z kolei w Tatarskim Centrum Kultury Islamu można zapoznać się m.in. z wystawą „Tradycje i współczesność Tatarów – polskich muzułmanów”, czy z obrazami ukazującymi meczety na ziemiach Polski.

Zwiedzając gminę, warto zobaczyć:

  • zabytkowy kościół pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli – wybudowany w 1885 r., w którym znajdują się relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki,
  • Centrum Trzech Kultur w Suchowoli – na piętrze CTK zorganizowane zostały sale wystawowe poświęcone kulturze polskiej, żydowskiej i tatarskiej,
  • Tatarskie Centrum Kultury Islamu w Suchowoli,
  • łuk z Krzyżem Papieskim w Suchowoli,
  • Park Miejski w Suchowoli (głaz symbolizujący Geograficzny Środek Europy, pomnik Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, kompleks podświetlanych fontann),
  • „Uroczanka” Gospodarstwo Ekoturystyczne w Okopach,
  • Puszczykówka – wioska indiańska i kraina westernu, położona 6 km od Suchowoli,
  • Bagna Bachmackie wraz z jeziorkiem Jurdyga,
  • Bagna Biebrzańskie Biebrzańskiego Parku Narodowego,
  • Puszcza Knyszyńska.

Oprac.: Dawid Korpacz
źródło: www.suchowola.pl
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Dawid Korpacz

7 września 2023

Powrót na początek strony