Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Podlaskie poznajemy bezpiecznie – podsumowano akcje turystyczne samorządu województwa

19 czerwca 2024

Wspólne zdjęcie wszystkich uczestników spotkania.

Podlaskie poznajemy bezpiecznie – podsumowano akcje turystyczne samorządu województwa / Paweł Krukowski

Chodzi o projekty „Poznajemy Podlaskie” i „W Podlaskiem jeżdżę w kasku”. Pierwszy z nich dotyczy dofinansowania wycieczek szkolnych po terenie województwa, a drugi to kampania promująca bezpieczną jazdę rowerami i hulajnogami. W środę, 19 czerwca o przedsięwzięciach mówili marszałek Łukasz Prokorym i członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk. Spotkanie odbyło się w Ogrodach Opery i Filharmonii Podlaskiej, a do uczestnictwa zaproszono przedstawicieli Podlaskiej Policji, kuratorium oświaty i oczywiście adresatów akcji, czyli podlaskich uczniów –reprezentowały ich dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. I Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Białymstoku.

Koniec roku za pasem, wycieczki szkolne już się odbyły, ale przed dzieciakami ponad dwa miesiące wakacji. A to oznacza więcej czasu na rekreacyjne szaleństwa. W ruch pójdą deskorolki, rowery i hulajnogi. I właśnie do amatorów dwóch kółek skierowana była kampania „W Podlaskiem jeżdżę w kasku”. Do bezpiecznego korzystania z jednośladów zachęcał Łukasz Prokorym.

– Jesteśmy tuż przed wakacjami i życzę, aby były one wspaniałe, ale pamiętajcie, że dla nas, rodziców i opiekunów najważniejsze jest wasze bezpieczeństwo. Chcemy, abyście wszyscy cali i zdrowi po wakacjach wrócili do swoich zajęć. A właśnie kask jest jednym z tych elementów, który ochroni przed skutkami np. upadku – mówił marszałek – Dlatego obiecajcie, że od dziś na rower czy hulajnogę tylko w kasku. Zabawa wtedy jest fajna, kiedy jest bezpieczna – dodał.

O bezpieczeństwie podczas zabawy przypominał też poseł Krzysztof Truskolaski oraz podlaska kurator oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło. A na pytania dzieci dotyczące przepisów i wymagań dla kierujących jednośladami odpowiadali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku: st. asp. Magdalena Szwatro, asp. Krzysztof Kolator i podinsp. Tomasz Krupa.

Skąd pomysł na kampanię „W Podlaskiem jeżdżę w kasku”? Jak podkreślają inicjatorzy, nasz region to mekka rowerzystów. Tu biegnie najdłuższy odcinek Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, prowadzący przez cztery parki narodowe. Co roku tysiące osób wybiera nasz region jako cel rowerowych wypadów – rodzinnych i wyczynowych. Akcja miała dwa cele: promocję bezpiecznego korzystania z jednośladów, ale też przypomnienie o urokach turystyki rowerowej w północno-wschodniej Polsce.

W roli ambasadorów wystąpiły podlaskie zwierzęta wygenerowane przy udziale sztucznej inteligencji. Był to m.in. Łoś zachęcający do Łośstrożnej jazdy w kasku, Ryś, którego kask niegRysie, Jelonek, co się nJeleni i zakłada kask, i oczywiście Żubr, co ma kask na dRogi.

Kampania zyskała olbrzymi rozgłos w mediach, a sympatyczne zwierzaki podbiły serca rowerzystów w całym kraju.

Spotkanie w ogrodach opery było też okazją do podsumowania drugiej edycji akcji: „Poznajemy Podlaskie”. Przypomnijmy, że to inicjatywa samorządu województwa realizowana przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną. W jej ramach samorząd dofinansowuje wycieczki turystyczno-krajoznawcze uczniów podlaskich szkół po terenie województwa. Jak podkreślał Bogdan Dyjuk (w zarządzie województwa odpowiada m.in. za turystykę) inicjatywa ma wspierać branżę turystyczną i jednocześnie promować lokalne atrakcje.

– Wielu z was może dziś wymienić z łatwością zabytki i atrakcje miast Włoch, Grecji i to nie tylko dlatego, że uczyliście się o tym, ale dlatego, że tam byliście i zwiedzaliście te rejony, a jednocześnie niezbyt dużo wiemy o tym, co jest piękne i atrakcyjne w naszym województwie – mówił Bogdan Dyjuk.

Jednocześnie poinformował, że budżet pierwszej edycji „Poznajemy Podlaskie” wynosił 700 tys. zł, a już w sezonie 2023/2024 aż 2 mln zł.

– Mam nadzieję, że ta pula jeszcze zwiększy się, bo projekt jest tego wart – dodał.

W tym roku w 276 wycieczkach w ramach projektu wzięło udział około 11,5 tys. uczniów. To prawie połowa więcej niż w pierwszej edycji programu (6,7 tys.). 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

 

 

Opublikował: Dawid Korpacz

19 czerwca 2024

Powrót na początek strony