Spacerując po Mielniku…
Platforma widokowa na Górze Rowskiej w Mielniku / Krzysztof Duszyński
Mielnik i okolice to idealne miejsca wypraw dla wszystkich szukających ciszy, czystego powietrza oraz bliskiego kontaktu z przyrodą. Teren ten urozmaicają wzgórza, w tym najwyższe – Góra Uszeście, wznosząca się na wysokość 204 m n.p.m., wokół której w 1985 r. stworzono rezerwat.
Co ciekawe, Mielnik, położony na prawym zboczu Doliny Bugu eksponowanym na południe, ma odrębny mikroklimat. Jego położenie sprawia, że zimą nie ma tu wielkich mrozów, lato zaś stosunkowo wysokimi temperaturami zachęca do spędzania czasu nad Bugiem.
Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Głogi”
Będąc w Mielniku warto odwiedzić utworzony w 1994 r. Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Głogi”. To obszar o powierzchni 56,09 ha, stworzony dla ochrony siedlisk gatunków kserotermicznych, czyli roślin związanych z miejscami suchymi i silnie nasłonecznionymi.
Piękno tego miejsca można podziwiać spacerując ścieżkami edukacyjno-poznawczymi o łącznej długości 3,5 tys. m. Powstały dzięki dotacji z funduszy europejskich. Są wyposażone w ławeczki oraz tablice edukacyjne, dzięki którym poznasz różnorodność roślinności tego unikalnego obszaru. To idealne miejsce na relaksujący spacer i naukę w otoczeniu przyrody. Ścieżki są dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami.
Turystycznie do Mielnika
Atrakcji turystycznych Mielnik ma wiele. Wśród nich jest m.in. odkrywkowa kopalnia kredy, która w ub.r. została uznana za jeden z 16 nowych Cudów Polski w plebiscycie magazynu National Geographic. Dół kopalniany można podziwiać z tarasu widokowego przy ulicy Duboisa.
Mielnickie atrakcje to też ruiny kościoła zamkowego, ufundowanego w 1420 r. przez wielkiego Księcia Litewskiego Witolda. W 1915 r. świątynia spłonęła i nigdy już nie została odbudowana.
Będąc w Mielniku, warto wybrać się na Górę Rowską. Z jej szczytu, przez lunetę, można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na dolinę Bugu, obszary Natura 2000, a także kopalnię kredy. Specjalna tuba pozwala na wsłuchanie się w odgłosy pobliskiej fauny, co jest prawdziwą gratką dla miłośników przyrody. Znajduje się tam także mini amfiteatr, idealny do organizacji lekcji przyrodniczych dla grup zorganizowanych.
Jest też Park w Mielniku, zabytkowe świątynie, muzea i wiele innych miejsc wartych odwiedzenia. A teren gminy można przemierzać na różne sposoby. Funkcjonują tu bowiem liczne szlaki piesze, rowerowe i kajakowe.
Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Duszyński
Najnowsze relacje
- . Sport i Turystyka Ogłoszenie otwartego konkursu z zakresu turystyki i krajoznawstwa
- . Sport i Turystyka Oferta na realizację zadania publicznego na promowanie narciarstwa biegowego w 2025 roku
- . Sport i Turystyka 12 mln zł trafi do podlaskich klubów i organizacji sportowych
- . Sport i Turystyka Spotkanie grupy roboczej do spraw strategii rozwoju turystyki
- Spotkanie grupy roboczej do spraw strategii rozwoju turystyki
- Organizacja świątecznego turnieju piłki nożnej dla dzieci - rozstrzygnięcie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- Świąteczny Turniej futsalu o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego - rozstrzygnięcie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert
- Gwiazdkowe Konfrontacje Siatkarskie - rozstrzygnięcie oferty złożonej z pominięciem otwartego konkursu ofert