Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

10. PKO Białystok Półmaraton już w ten weekend

10 maja 2023

Do startu szykuje się przeszło 5 tys. zawodników z całego świata. O szczegółach tej największej imprezy biegowej w Polsce Wschodniej opowiedział na środowej konferencji (10.05) Grzegorz Kuczyński – prezes Fundacji Białystok Biega, organizator półmaratonu. Partnerem wydarzenia już po raz kolejny jest Województwo Podlaskie, które podczas spotkania reprezentował marszałek Artur Kosicki.

– Bardzo się cieszę, że możemy wspierać tego typu imprezy, bo półmaraton to zarówno promocja zdrowego stylu życia, jak i całego regionu – mówił Artur Kosicki. – Realizujemy wiele projektów sportowych, nie tylko z Fundacją Białystok Biega. Za czasów obecnego zarządu przeznaczyliśmy na sport ponad 52 mln zł. To bardzo dobrze zainwestowane pieniądze – zaznaczył.

PKO Białystok Półmaraton to nie tylko zawody o bardzo wysokim poziomie, ale też magnes na turystów. Organizatorzy szacują, że do Białegostoku przyjedzie około 7-8 tys. osób spoza regionu.

– Tegoroczna frekwencja buduje, bo mamy się czym pochwalić – przepiękną przyrodą i architekturą, ale przede wszystkim wspaniałymi mieszkańcami, którzy tworzą niezwykłą atmosferę. Podlaskie oferuje także dobre warunki dla turystów, również tych, którzy preferują czynny wypoczynek – podkreślał marszałek.

Zielono, komfortowo, historycznie

Bieg główny na dystansie półmaratonu (21,0975 km) wystartuje w niedzielę, 14 maja, o godz. 10. Wszyscy zawodnicy ruszą na trasę w jednej fali. Przebiegnie on po dużej pętli. Uczestnicy wystartują sprzed Pałacu Branickich, meta będzie usytuowana w sercu miasta, przy Ratuszu.

– Prawie 7 km trasy będzie przebiegało przez tereny zielone. W 70 procentach jest poprowadzona drogami dwupasmowymi, także będzie komfortowo. W tym roku jest 80-lecie wybuchu powstania w getcie białostockim, dlatego chcieliśmy upamiętnić ten fakt i poprowadziliśmy trasę ulicami Włókienniczą i Jurowiecką, które znajdowały się na ówczesnych terenach getta – wyjaśniał Grzegorz Kuczyński

Na listach startowych znaleźli się reprezentanci różnych narodowości. Wezmą w nim udział przedstawiciele wszystkich regionów w Polsce – wśród nich biegaczka Joanna Jóźwik (pięciokrotna Mistrzyni Polski, wielokrotna medalistka mistrzostw Europy).

– Zgłosiło się bardzo dużo zawodników z elity, więcej niż w poprzednich latach. Najciekawiej, jeśli chodzi o panie, to zapowiada się start ubiegłorocznej zwyciężczyni Lilii Fisikoviczi. Jeśli chodzi o mężczyzn, to bardzo liczę na Mateusza Kaczora – mówił Grzegorz Kuczyński.

Na rozgrzewkę: śniadaniowy, juniora i nocny na 5!

Aktywny weekend zacznie się już w sobotę o godz. 9 otwartym dla każdego czterokilometrowym Biegiem Śniadaniowym, który wystartuje spod Teatru Dramatycznego.

Tego dnia o godz. 14 odbędzie się też PKO Bieg Juniora. Dzieci wystartują na dystansach od 100 m do 1 km, uzależnionych od wieku uczestników. Na linii startu stanie aż 1,5 tys. najmłodszych biegaczy. W tym przypadku nie będzie przegranych i każdy zawodnik otrzyma na mecie okolicznościowy medal.

Sobotnie wyścigi zakończy pięciokilometrowy bieg nocny ulicami Białegostoku, który idealnie nadaje się na debiut.

– Zainteresowanie tymi biegami przekroczyły nasze oczekiwania. To wszystko daje ten efekt finalny, że na liście startowej mamy ponad 5,3 tys. zawodników – przyznał prezes Fundacji Białystok Biega.

Strefy kibica, akcent charytatywny i taneczny koniec

Imprezie będzie towarzyszyć szereg różnych inicjatyw.  M.in. strefa finishera w Ogrodach Pałacu Branickich, gdzie po przekroczeniu linii mety będą mogli udać się zawodnicy, aby zjeść regionalny posiłek, skorzystać z masażu i posłuchać muzyki na żywo.

Nowością jest rekordowa liczba punktów kibicowania, bo w tym roku będzie ich aż 14! Największą przestrzeń do zagrzewania biegaczy zajmie ekipa z urzędu marszałkowskiego. W samym biegu weźmie też udział drużyna reprezentująca tę instytucję.

– To będzie jedna wielka uczta dla biegaczy i cieszę się, że możemy w niej uczestniczyć – przyznał marszałek Kosicki.

Biegacze włączą się także w akcję charytatywną „biegnę dla…”. Pomogą w ten sposób 5-letnim bliźniakom z autyzmem – Marice i Igorowi.

– Wsparliśmy przez te 10 lat ponad 500 takich akcji, 7 mln zł wypłynęło do ludzi, których wspieraliśmy, a około 230 biegaczy brało w tym udział. To jest coś fantastycznego, bo oprócz świetnych emocji mamy tu sprawczość – podkreślił Zbigniew Bohdziewicz, Dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Białymstoku, sponsora tytularnego wydarzenia.

Medal na Młynowej, czyli potańcówka wieńcząca biegowy weekend, to nowość w tej edycji imprezy. Start tej inicjatywy – godz. 19 w niedzielę.

– Zapraszamy naszych finisherów z medalami i tak, wzorem biegów europejskich, zakończymy ten nasz jubileuszowy półmaraton – podsumował Grzegorz Kuczyński.

Szczegółowe informacje ze wszystkimi trasami biegów znajdują się na stronie wydarzenia.

PKO Białystok Półmaraton odbywa się w stolicy Podlaskiego od 2013 r. i należy do czołowych imprez tego typu w Polsce. Ukończenie biegu klasyfikuje zawodników do zdobycia Korony Polskich Półmaratonów. Warto też wspomnieć, że został on wyróżniony w 2020 r. Podlaską Marką w kategorii Wydarzenie.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Duszyński

Publikujący: Anna Augustynowicz

10 maja 2023

Powrót na początek strony