Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Biegi Kresowe Trail i rowerowe Maratony Kresowe wystartują w Białymstoku

9 kwietnia 2024

Rowerzysta przeprawiający się przez płytką, klarowną wodę w lesie

Biegi Kresowe Trail i rowerowe Maratony Kresowe wystartują w Białymstoku

Już w najbliższą niedzielę, 14 kwietnia, w Białymstoku rozpoczyna się 16. sezon kolarskiego cyklu Maratony Kresowe oraz trzeci sezon biegów terenowych Kresowe Trail. Kalendarz tegorocznych startów zapowiada się imponująco: czternaście miejscowości, trzy województwa, dwa państwa – Polska i Litwa i to wszystko w terminie od kwietnia do września. Partnerem cyklu jest Województwo Podlaskie.

Wydarzenia odbywają się w najbardziej atrakcyjnych miejscowościach Polski Wschodniej oraz na Wileńszczyźnie. Jest to więc wyjątkowa okazja, aby połączyć sportową pasję z turystyką. Biegacze i rowerzyści wystartują m.in. w Tykocinie, Augustowie, Supraślu, Mielniku, w okolicy Wilna i Wigierskim Parku Narodowym. W Narewce w Puszczy Białowieskiej odbędzie się biegowy Maraton Żubra.

Szpurt i Wertep

W Białymstoku areną zmagań będzie Las Pietrasze, niezwykle piękny właśnie teraz, gdy przyroda budzi się do życia. Będzie sporo w górę i w dół, wąskie, kręte ścieżki, korzenie, a nawet niewielka rzeczka. Jedno jest pewne, że na takiej trasie nie będzie czasu na nudę.

Biegacze będą rywalizować na dwóch dystansach: 5 i 12 kilometrów. W nawiązaniu do mowy kresowej zostały one nazwane Szpurt i Wertep. Szpurt jest to po prostu szybki bieg. Wertep w mowie kresowej oznacza wyboistą drogę, czyli ścieżkę trudną do pokonania. I tak też będzie na Pietraszach. Biegacze zmagający się z „Wertepem” będą mieli do pokonania ponad 200 m przewyższeń, w tym finałowe podbiegi pod Górkę na Pietraszach.

Po biegaczach na trasę wyruszą rowerzyści. Rywalizacja będzie się toczyła na pięciu dystansach, z podziałem na kategorie wiekowe. Pierwsi wystartują najmłodsi kolarze w wieku 3-6 lat, uczestnicy wyścigu Mikro. Przedszkolacy będą mieć do pokonania zaledwie 200-300 metrów, ale emocje, szczególnie rodziców, zawsze są ogromne. Od wielu sezonów mecenasem tego dystansu jest największa w regionie Hurtownia Zabawek „Biały” z Białegostoku, dzięki której każde dziecko otrzyma medal i upominek.

Przyjazny dla sportowców las

Kolejne wyścigi rozegrane zostaną w formie jazdy indywidualnej na czas. Zawodnicy będą startować w odstępach czasu i samotnie pokonywać dystans. Często mówi się, że jest to etap prawdy, gdyż nie można jechać na kole rywali oraz trzeba bardzo umiejętnie rozłożyć siły na cały dystans. Dzieci w wieku do 12 lat będą miały do pokonania pięć kilometrów z trzema podjazdami. Młodzicy 13-14 lat oraz początkujący kolarze zmierzą się z rundą o długości 12 kilometrów. Najwięcej zawodników wybiera Półmaraton, który w Białymstoku będzie liczył 24 kilometry. Maratończycy zmierzą się z dystansem 36 kilometrów. W tym przypadku do pokonania w pionie będzie około 650 metrów.

Dla zawodników, którzy trenują do triathlonu lub po prostu znajdą siły, aby wystartować w obu dyscyplinach, będzie dodatkowa klasyfikacja Dual, która obejmuje bieg i wyścig rowerowy. Na listach startowych jest już blisko 400 uczestników, ale zapisy nadal trwają. Będzie można zapisać się także w dniu zawodów.

Aktywność fizyczna w lesie jest niezwykle korzystna dla zdrowia. W leśnym powietrzu jest kilkadziesiąt razy mniej chorobotwórczych zarazków i nawet 1000 razy mniej pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia, niż w powietrzu na ulicach centrum miast. Wiele gatunków drzew, w tym popularne w naszych lasach brzozy i świerki wydzielają fitoncydy, które mają działanie kojące, antystresowe i uspokajające. Mają one również właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalnie, ponieważ hamują rozwój grzybów i bakterii. Fitoncydy wchodzą w skład wydzielanych przez drzewa olejków eterycznych. Za ich przyczyną strefa wokół tych drzew jest często całkowicie wolna od bakterii.

Rowerowe Maratony Kresowe MTB organizowane są od 2009 r. W tym czasie w wyścigach wzięło udział ponad 65 tys. uczestników.

Więcej informacji oraz zapisy nas stronach biegów i wyścigów rowerowych.

źródło: Maratony Kresowe
oprac.: Anna Augustynowicz

Opublikował: Krystian Guzewicz

9 kwietnia 2024

Powrót na początek strony